| WithoutName123456789 a întrebat:

Salut,de un timp nu mai reusesc sa ma concentrez deloc cand invat, pot sa citesc acelasi lucru de 10 ori si tot sa nu il retin.Va rog sa ma ajutati.Ce as putea face in privinta asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Iti recomand capsule de Omega 3(ulei de peste) si lecitina.Chiar ajuta cat de cat!
Mai e MemoPlus, bilomag forte si ceva foarte foarte bun Neuro Optimizer dar e scump si trebuies sa ceri si parerea medicului.
Dar daca iei Omega 3 si lecitina poti lua de unul singur, multa lume ia.Dar nu te astepta la ceva spectaculos.Sanatate!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Când spui de un timp, de cât timp?
Dacă te uiți la un film care te interesează pe Internet, reții ce se întâmplă în film?
La toate materiile se întâmplă asta?
Când spui reții, înseamnă memorare?
Până acum așa învățai toate lecțiile pe de rost, totul pe de rost? O memorare se face în context, nu ca papagalul.
Mie mi se întâmplă să nu îmi intre un text în cap când sunt foarte obosit, sau când nu mă interesează subiectul deloc.
După ce te întorci de la școală, cursuri, după mas, ă faci o pauză de oră înainte să începi să înveți, fără PC și telefon?
Dacă simți că nu te interesează subiectul, caută interesul tău pentru el, ceva motiv să îți placă.
Nu citi de 10 ori, citește o dată.
Închide cartea și încearcă să reproduci în scris ce ai citit.
Doar ce îți amintești.
Nu ai reținut nici un cuvânt, nici o idee?
Mai citește o dată, dar acum cu creionul pe o ciornă, fă o schiță a ideilor de acolo.
Inchide din nou cartea și acoperă ciorna.
Încearcă să reproduci ce ai citit. În scris.
Accum poate reușești mai mult decât prima dată.
Dar nu suficient.
Acum ca să completezi, te uiți la ciorna ta, iar nu la carte.
Apoi simți că schița de pe ciorna ta, este imperfectă.
Pe acea ciornă este un rezumat a ceea ce ai citit, creat de tine, e ceva pe scurt. Un mic desen care leagă ideile între ele. Un prof de al meu zicea așa. Poza și formula.
Și repeți procedeul. Nu va fi nevoie să îl repeți de 10 ori.
Te uiți la ceas. Au trecut 25-30 de minute? Fă o mică pauză de 5 minute.
Continuă.
E prea lungă lecția? Fă din ea bucățele și învață pe bucățele.

| Lioana a răspuns:

Daca citesti cu dezinteres, doar din obligatie, atunci e greu sa te concentrezi.
Citeste lectiile ca si cum te-ar interesa ce scrie acolo, ca si cum ai fi curios si ai vrea sa descoperi lucruri noi. Totodata inlatura alte ganduri atunci cand citesti. Gandeste-te doar la cartea pe care o ai in fata si uita de orice altceva.

| gogu220 a răspuns:

Bilomag forte, sau memo plus. Chiar ajuta.