| Edwardmarryo a întrebat:

Salut! De vreo 2-3 luni ma doare in partea dreapta a abdomenului si sunt constipat. Insa, nu am stari de voma, am pofta de mancare, nu am febra sau stari de voma, nu am scazut in greutate, nu am sange in scaune. Insa totusi imi este frica sa nu fie cancer la colon, am 17 ani…Ce credeti ca ar putea fi? Poate fi ceva grav ca cancerul? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Cancerul NU doare decat in ultimul stagiu, cand ai deja toate simptomele rele, ori tu nu ai nici un simptom acum, asadar nu ai nimic.
Cancerul de colon se declanseaza dupa 40 de ani!

Totusi, este vremea sa-ti iei in serios sanatatea si sa renunti la prostioarele pe care le mananci zilnic, in special fast foodul ca de aia esti constipat si ai dureri de burta.

Mananca supe si cirobe, manaca legume cu fibra ca s aiesi usor afara si sa ai scaun zilnic, bea 2 litri de apa pe zi ca sa te hidratezi, mananca macar 1 fruct pe zi, cu coaja cu tot, ca ajuta la eliminarea deseurilor din stomac.

| Edwardmarryo explică (pentru Violleta2022):

Multumesc frumos de raspuns! O seara buna in continuare.

4 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Nu stim ce poate fi.Mergi la medic si nu mai citi aiurea de pe google, unde evident ca diagnosticul e cancer si tot ce poate fi mai rau.Crezi ca merita sa te stresezi asa? Daca era atat de simplu nu ar mai fi existat medici, ci toti aflau ce probleme de sanatate au de pe TPU.

| Edwardmarryo explică (pentru dullcat):

Stiu ca nu este ok, insa voiam sa stiu doar o parere despre ce ar putea fi. Ideea este ca am si putina carcinofobie, si mereu cand se intampla ceva de genu sunt panicat. happy

| dullcat a răspuns (pentru Edwardmarryo):

Poate ar trebuie sa mergi la psiholog.Nu e normal sa fii speriat ca de bombe din cauza mentalitatii ca din orice risti sa faci cancer.