| anonima188888 a întrebat:

Buna, simt mici crampe in partea dreapta jos a abdomenului, nu e apendicita ca nu ma doare cand ridic piciorul si nici stari de greata si alte chestii nu am. Imi e teama de cancerul de colon care se simte asa, am doar 14 ani dar tata a avut cancer la laringe deci poate sunt predispusa genetic. Am mai simtit chiar anul trecut pe vremea asta dar atunci am avut diaree si acum nu am. La doctor nu ma pot duce ca la mine in Arges e explozie de covid si am o bunica care sta cu noi si nu vreau sa ii dau. Voi ce credeti ca am? Simptomele sunt astea: crampe in partea dreapta jos a abdomenului nu dese, una la cateva ore si au inceput de dimineață. Sunt in a 3 a zi a ciclului dar nu sunt dureri menstruale ca tocmai am avut acum 2 zile si inca ceva : am avut niste reflux marti si inca iau pastiluțe de reglare a tractului intestinal. Ce credeti ca am? Ati avut si voi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Kevinn2000 a răspuns:

Îți spun eu care cred eu că este problema ta, iar după cum ai descris sunt sigur 75-80% că aceasta este problema, iar dacă asta e, nu trebuie să-ți faci griji, că nu e ceva foarte grav.
Acum un an și jumătate aproximativ am avut aceeași problemă ( și încă o am până când mă operez, doar că nu se simte nimic, rar se simte, odată pe lună poate ). Deci și eu credeam că e apendicită, se simțea ciudat la început și uneori se umfla un pic și tot uneori se și baga înăuntru. Se numește hernie abdominală. Am fost la urgențe prima dată, la un medic chirurg de acolo și mi-a spus că am hernie abdominală, apoi la medicul de familie și mi-a spus că am hernie înghinală abdominală, iar apoi la un medic chirurg la cabinetul lui ( medic din București ) și tot la fel mi-a spus. El mi-a spus că mă pot opera acum, ori până la bătrânețe mai am timp, doar că la bătrânețe o să fie mai greu, sau la o vârstă mai înaintată. Eu am spus că vreau să mă operez atunci, dar nu am avut bani și nu m-am mai operat, așa că am ales să mă operez peste ceva ani. Singurul lucru nasol, e că am și în stânga și în dreapta aceeași problemă și este din naștere ( moștenesc posibil de la un strabunic ).
Să nu îți provoci gânduri negative, te poate afecta mai mult. Și poate ai ceva mai usor, poate ai altceva și greșesc eu. Deci nu te speria și gândește pozitiv.
Iar dacă te decizi să mergi la medic, i-ați un dezinfectant cu tine și vreo 2 măști că poate stai mai mult și ai nevoie de rezervă. ( virusul se ia mai greu prin aer dacă porți mască, mai ușor îl iei dacă atingi o suprafață infectat și apoi duci mână la gură/nas sau ochi.
Doamne ajută să îți treacă, multă sănătate.
Și încă un sfat, pe mine m-au ajutat și faptul că m-am rugat la Dumnezeu să nu se agraveze boala, și sincer îți zic că de atunci simt foarte rar ceva în acea zonă, și cu intensitate mică, parcă nici nu mai am această boală.
Sper că te-am putut ajuta.happy

| anonima188888 explică (pentru Kevinn2000):

Eu am un verisor care a avut hernie abdominala si pe el il durea rau de tot burta. Din ce am citit pe net despre hernie știu ca trebuie sa fie o umflatura sau ceva de genul. In ultima vreme nu am mai simtit durere, sper sa fi trecut si sa fi fost ceva de moment.

| Kevinn2000 a răspuns (pentru anonima188888):

Și eu sper să fi fost ceva de moment și să-ți fi trecut.
Într-adevăr, și pe mine m-a durut o perioadă scurtă, de câteva ori. Acea durere era o înțepătură, atunci când mergeam mult sau când alergam.
Vărul tău s-a operat? Că ai zis că a avut, iar dacă nu s-a operat, încă are.

| lorena66 a răspuns:

Doamne ferească, sper sa nu ai! Poate fi din cauza ciclului menstrual, sau de la efort in perioada asta a menopauzei, la mine asa e de obicei. Te rog sa gandesti pozitiv cand vine vorba de chestiile acestea; gândurile negative pot avea o influenta negativă de asemenea asupra ta in mod fizic cat si psihic. totusi, recomand sa vizitezi un doctor mai bine. Multa sănătate!

| anonima188888 explică (pentru lorena66):

Am 14 ani nu e vb de menopauza avem aproximativ 90 de cazuri pe zi in judet si e comunitar e prea riscant sa ma duc la dr

| lorena66 a răspuns (pentru anonima188888):

Nu conteaza. Nu e riscant. Sănătatea ta e pe promul loc. La doctor sigur e dezinfectat totul. Poarta manusi masca si dezinfectant.

| Razvan500Raz500Razvan a răspuns:

In partea dreapta e ficatul dar nu cred ca e ceva grav

| anonima188888 explică (pentru Razvan500Raz500Razvan):

Am acele crampe in partea de jos, la colon