| StefyyyMaXXim a întrebat:

Salut, de vreo o luna aud un sunet in urechea stanga mereu cand ma intind sa ma pun sa dorm (in restul zilei nu aud absolut nimic), sunt ametit aproape constant (stau pe scaun si simt ca ma misc desi eu nu ma misc, cand stau intins in pat e mai bine) am avut si presiune asupra capului, presiune in ureche, dureri si mancarimi (au trecut dupa ce am fost la orl) am fost la urgente la spitalul din orasul meu la orl sa ma verifice, m-a verificat in opinia mea superficial (mi-a bagat o chestie in urechi, in nas, mi-a batut cu ceva in dinti si ma punea sa casc gura si sa o inchid brusc, verifica ceva la maxilar cred). Mi-a zis ca nu am probleme la ureche dupa ce a bagat chestia aia si dupa mi-a zis ca am deviatie de sept fix pe partea cu urechea pagubasa si a zis ca asta ar fi cauza, a zis sa cumpar un spray nazal olynth sa ma dau 10 zile si propolis c, sunt la o saptamana de folosit sprayul, presiunile pe cap s-au mai diminuat aproape spre de tot, sunetul din ureche s-a calmat si el adica il aud mai incet chiar deloc uneori, dar sunt si seri in care il aud din nou bine si ametelile chiar sunt enervante pentru ca sunt constante si nu s-au diminuat deloc. Tin sa mentionez ca pe urechea cu problema se vad niste vene mov in timp ce pe cealalta nimic. In rest nu stiu ce sa mai zic, pur si simplu nu ma simt eu care eram inainte, simptomele astea imi iau cheful de activitati. Febra, voma sau alte simptome nu am, poate doar o tusa minora si o greata tot minora dar doar cand fumez. Ar putea fi deviatia de sept care imi afecteaza urechea si imi da toate simptomele astea sau altceva? Sunt destul de speriat pentru ca nu am mai avut simptome asemanatoare niciodata, doar in trecut probleme cu aceeasi ureche, tin minte ca eram foarte mic si am avut-o infundata vreo luna dar a trecut de la sine (aia probabil a fost otita, dar acum daca a spus ca nu am nicio problema la ureche nu stiu ce sa mai cred).
Am zis ca astept sa treaca astea 10 zile de dat cu spray sa vad daca ma ajuta in vreun fel si daca nu o sa merg la niste controale mai amanuntite. Tin sa mentionez ca am 20 de ani si am si putina anxietate datorita problemelor din copilarie si asta ma face sa ma gandesc ca ar putea fi ceva mai rau.
Niste sfaturi de la persoane care au trecut prin ceva asemanator sau care sunt mai in domeniu?
Multumesc anticipat si multa sanatate!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"de vreo o luna aud un sunet in urechea stanga mereu "

o vizită la orl-ist nu ți-ar strica

| StefyyyMaXXim explică (pentru sierra1):

Romanul tot roman ramane, intreb aici de o problema serioasa si vine profa de romana sa ma corecteze laughing)))))

| sierra1 a răspuns (pentru StefyyyMaXXim):

Ce-i mami, care-i problema in ~o vizită la orl-ist nu ți-ar strica~?

| Caro34 a răspuns:

Bună! Ar trebui să mergi la un alt medic ORL. Încearcă să reduci sarea la mâncare. Poți folosi și Audispray ca să fie urechea mereu liberă însă un CT la cap ar fi binevenit. Dacă totul e OK la cap ar trebui să revii la ORL și să întrebi despre sindromul Meniere, iar la acesta trebuie redusă sarea mai de tot! Numai bine!

| nukeyly a răspuns:

Daca tiuitul persista mai mult de 10 ani si nu ai timp de medic, e clar ca ai o problema, care doar un medic o rezolva sau cristos daca se intoarce[...] la orbul vazator, daca nu, poate in urmatorii 10 ani iti faci timp de tine, daca iti pica capul spontan, de pe umeri macar sa stii de la ce ti se trage.