| Denis_Denis_1998 a întrebat:

Salut, deci la scoala am cazut jos si cu mana sub mine mi-am luxat mana de la cot, adica mi-a ieșit osul din cot si am stat 2 săptămâni cu mana in ghips. Deci dupa ce am scos-o nu simțeam un pic de durere si medicul mi-a zis sa fac bai cu apa calda si sare si am facut si masaj dupa vreo o săptămână doua incepe sa ma doară extrem de tare mana stanga pe care mi-am luxat-o si ii fac masaj, bai calde dar tot nimic. In fiecare noapte ma trezesc pe la vreo 2 3 si nu pot dormi, noaptea am niste dureri doarte mari, ziua nu prea ma doare. Deci ce as putea sa fac sa imi treacă durerile ca nu mai suport?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| QuelQui a răspuns:

Bai cu apa calda sarata. Altfel, degeaba. Dar te va durea mult timp.
Stiu pe cineva care a trecut prin asta. 6 saptamani a stat cu mana intr-o galeata cu apa sarata si a facut masaj usor (cu crema) in zona unde a fost rupta. Toate durerile sunt mai mari noaptea. Incearca cu Sindolor - gel pentru a amorti durerile, desi mari sperante nu sunt. Dar continua cu baile cu apa sarata. Pentru ca asta te va vindeca.

5 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Daca nu poti dormi noaptea de durere, nu e ceva de neglijat, mai bine te duci din nou la medic sa te vada, pentru ca pot fi complicatii pe care daca nu le tratezi, te vor afecta intreaga viata.

| WaterDrop a răspuns:

O sa te mai doara mult timp, si zona va ramane sensibila mai ales la temperaturi scazute, toata viata. Roaga`ti parintii sa-ti cumpere analgezice locale de la farmacie.

| Denis_Denis_1998 explică (pentru WaterDrop):

Cum afica sensibilă?

| WaterDrop a răspuns (pentru Denis_Denis_1998):

Adica susceptibila la temperaturi peste cele normale si lovituri/discomfort, etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa vorbesti cu parintii tai sa iti ia macar 4-5 sedinte de meditatie la limba romana, ca mai tarziu o sa iti para rau. Cat despre mana, o sa treaca, n-a murit nimeni din asta, o sa uiti in no time happy success