| Ionicaestecher123 a întrebat:

Salut!
Despre "dermal filers" pentru cicatrici as avea câteva întrebări
1. Cat costa?
2. Cat timp tine efectul?
3. Exista filer de-asta cu efect permanent?
4. Cât de dureros e?
M-ar ajuta astfel de dermal filer pentru o cicatrice pe degetul din mijloc fix la mijlocul lui pe partea din dreapta cum mă uit de sus?
Ar readuce cicatrice la textura, culoare și forma inițială?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

Daca te referi la fillerele cu acid hialuronic, astea costa cateva sute de euro in functie de cate cicatrici ai si cat sunt de mari si dureaza maxim 12 luni in cel mai bun caz.
Eu nu as opta pentru astea pentru ca nu merita. Daca vrei rezultat permanent ai solutii gen peeling chimic, laser, microdermabraziune etc. Acestea folosesc ori acid (acid diferit fata de cel hialuronic) ori alta trhnica si practic fac pielea sa se regenereze in acele locuri si cicatricile dispar. Dar trebuie mai multe sedinte si trebuie sa ai grija de ten, de ex sa folosesti crema cu spf zilnic. Oricum daca faci 2-3 sedinte din alea intr-un an dispar cicatricile de la acnee in proportie de 70%. O sa te ajunga pe la 500 € sau mai mult dar macar e permanent

| Furnicuta000 a răspuns:

Acum am citit toata intrebarea ta laughing
Am crezut ca e pentru ten. Pt un deget eu zic sa nu te stresezi. Dat fiind ca te speli foarte des pe mani ma indoiesc ca va dura derma fillerul cateva zile iar alte interventii vor fi complicate si dureroase. Daca chiar te deranjeaza si e o cicatrice mare, mergi la un medic si spune-i sa taie si sa coasa marginile si vei ramane doar cu o mica dunga insesizabila de la cusatura si nu vei mai avea cicatrice

| Ionicaestecher123 explică (pentru Furnicuta000):

Uite despre asta este vorba:
Cea de pe degetul din mijloc e pe partea dreapta cum te uiți de sus fix la mijlocul lui și a stricat acea textura a degetului
( Finger wrinkle ) poți căuta pe google cauzata prin coliziune cu un bloc de BCA.
Caracteristici:
Culoarea roșiatică
Umpic aprofundată in piele 1, 5 MM cam așa
Textura stricată ce-a ce me enervează cel mai mult
Dimetru cat un bob de strugure
Vizibilă în culoarea Soarelui
Ce operație m-ar ajuta in legătură cu asta daca exista și dacă este posibil sa scap de ele și să am pielea de dinaintea acestor cicatici.
Altceva înafara de operația pe care mi-ai dat-o in răspunsul tău care să aibă rezultatele precizate în răspunsul meu nu exista?
Vor exista peste 4-5 ani?

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Ionicaestecher123):

E cicatrice cheloida? Daca da, cred ca doar interventia chirurgicala te ajuta. Nu imi dau seama, poti face o poza, sa o pui pe imgur si sa pui link aici?

| Ionicaestecher123 explică (pentru Furnicuta000):

Instagram ai?
Și îți dau acolo poza in privat cel mai bine