| anonim_4396 a întrebat:

Salut, dimineata nu am mancat nimic... dar am baut vreo 2-3 cafele. am stat cam vreo 4 ore in fata laptopului si pe la ora 12 am inceput sa am senzatia ca pic jos din picioare. ma lua cu varsaturi etc. dupa ce am mancat am inceput usor usor sa imi revin acum ma simt mai bine. dar nu stiu daca era de la mancare. In fiecare dimineata ma trezesc cu,, arsuri la stomac" nu prea pot explica ma doare burta simt ca arde. nu imi vine deloc sa mananc cu toate ca dupa ce mananc imi revin, dar nu pot manca, chiar o firimitura daca mananc imi trece.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Acusi vine si gastrita, dupa care ulcerul, stai calm. Tine-o tot asa, fara mic dejun si cu cafele pe stomacul gol.

| dragosbogdan001 a răspuns:

Pai trebuie neaparat sa mananci ceva dimineata, si mai ales, 2-3 cafele pe stomacul gol? Si mai intrebi?

| Peridava a răspuns:

Arsuri si dureri dimineata, pentru ca stomacul e gol dar acidul gastric lucreaza. Trebuie sa maninci dimineata. Nu te teme, masa de dimineata nu ingrasa. Cea de seara e cu depunerile.
Eu am avut gastrita. De cind maninc dimineata (uneori ca pentru prinz), indiferent de ora la care ma trezesc, nu mai am probleme cu stomacul.

| MadalinG99 a răspuns (pentru Peridava):

Dar eu mananc dimineata. faza e ca nu pot. si mereu trebuie sa ma fortez.

| Peridava a răspuns (pentru MadalinG99):

Ti se pare ca nu poti, din cauza durerilor. Singur spui ca dupa ce maninci, iti trece. Forteaza-te de citeva ori si apoi stomacul se va obisnui. Bea cafeaua DUPA ce maninci.

| MadalinG99 a răspuns (pentru Peridava):

Asta fac si degeaba.

| Peridava a răspuns (pentru MadalinG99):

Probabil ai o gastrita urita. Mergi la medic sa fii sigur. Eu si acum daca nu maninc, mi-e rau. Familia glumeste si spune ca eu intii maninc si apoi ma spal. Da, maninc dimineata si nu mai am nimic.
Incearca cu ceva produse de patiserie, dar nu grase. Ceva ca o felie de cozonac. Apoi, ce poti si iti place.

| pisicutzza990 a răspuns:

Ai patit asta din cauza ca nu ai mancat. Si arsurile la stomac tot din cauza asta sunt. Trebuie sa incepi sa mananci in fiecare dimineata, ca altfel o sa ai probleme grave cu stomacul, eu iti zic sa nu te joci cu asta, ca nu e bine. Dmineata cel putin 2 guri de ceva sa iei, ca daca stai asa cu stomacul gol pana la 12-1 in timp o sa se agraveze foarte rau. Deci ar trebui sa te chinui putin sa mananci.