| andrei233332 a întrebat:

Salut, din cate am inteles, inainte sa merg la sala trebuie sa pun niste kg pe mine... eu am inaltimea 1.80 si am 60 killograme. eu mananc foarte mult dar sunt foarte slab si nu stiu ce sa mai fac... deci exista vreo metoda sa pun kg pe mine (nu sa devin un gras, cat sa pot face sala cum trebuie) sau poate mananc eu gresit? Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Sau poate mananci tu gresit. bine zis. ce mananci tu "foarte mult"?

| MineIsLikeABridge a răspuns:

Pai esti ectomorph (http://www.muscleandstrength.com/......orph.html)
Nu stiu ce mananci dar sa faci mai putine repetari cu multa greutate(adica cresti intensitatea si scazi numarul repetarilor) si daca faci dupa cardio sa nu stai mai mult de 15 minute.

| andrei233332 explică:

Mananc multa mancare care contine carne in general

| Cosmin86 a răspuns (pentru andrei233332):

Ce inseamna "multa"? ai mancat vreodata 12 piepti de pui intr-o zi? sau 60 de copane de pui?

sau vreo 8 farfurii cu varf de cartofi in ACEEASI ZI in care ai mancat 60 de copane?

| gelubalan a răspuns:

Esti ectomorf. Ai zis ca maninci carne, maninca piept de pui si ceva care sa contina mai multi carbohidrati( metabolismul tau este mult mai accelerat, cind termina de folosit energia din carbohidrati va trece la tesutul muscular si ii va diminua deci maninca carbohidrati si nu uita nici de proteine 40% proteine 45% carbohidrati 20% grasimi) in plus vreau sa-ti destainui un secret indata dupa antrenament maninca 200 g brinza ( contine proteine) 1 banana( sau ceva ce contine carbohidrati(glucide)) poti lua si BCAA dimineata poti minca terciuri pentru copii oua etc. Nici un fel de cardio pentru un ectomorf care vrea sa adauge masa musculara

| Cosmin86 a răspuns (pentru gelubalan):

Ala e "secret"? e ceva cunoscut chiar si de incepatorii care fac sala laughing

p.s. : eu nu cred ca e ectomorf, eu cred ca nu stie sa manance.