| anonim_4396 a întrebat:

Din ce in ce ma gandesc ca am hernie. Ieri ma durea in partea dreapta a zonei inghinale, iar azi in stanga. A inceput sa ma doara si abdomenul inferior cand stau jos, fix in zona unde e incheietura blugilor.
Am stari de greata, de ameteli si foamete excesiva… Ma duc des la baie(stiu ca astea sunt si la apedicita, dar durerea din cand in partea stanga ma face sa ma gandesc la hernie). Ieri am mers pe jos cam 3 km si ma durea in partea dreapta a abdomenului, gen unde se face apedicita… In ultima perioada(din ultimii 3 ani) am mai renovat prin apartament si eu am carat mare parte din greutate. Si asta poate fi un motiv.

Poate sa fie hernie? Am 15 ani, stau foarte mult la calculator pe scaun, tatal meu a facut hernie, i s-a pus plasa(nu stiu foarte bine ce a facut, dar stiu ca a facut hernie). Se poate sa fie genetic, cred ca si tatal tatalului meu a avut, am auzit ceva cand vorbea cu un unchi de al lui acum cativa ani.

Din cate stiu se poate face tratament, operatie clar nu o sa fac, dar dupa cat timp voi fi din nou apt la ridicare de greutati, vreau sa ma apuc de sala si de volei in curand… Am aproape 1.80 si 59-60 de kg, greutatea nu poate fi o problema.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| WaterDrop a răspuns:

Suna a febra musculara combinata cu o scadere de glicemie, nicidecum hernie, iar apendicele inflamat doare in stanga nu in dreapta. Daca era vorba de hernie, acum nu erai aici sa vorbesti cu noi ci in spital, operat deja.Si nu, nu se mosteneste genetic hernia. Mergi la doctor daca nu se ameloriaza durerile

| Dumbi a răspuns (pentru WaterDrop):

Apendicita este in dreapta, nu in stanga. Poate tu ai masina cu valonul de Anglia si ai uitat care e stanga si dreapta(daca ai inteles gluma).

| WaterDrop a răspuns (pentru Dumbi):

In primul rand, apendicita nu este nicaieri.Nu exista acest organ, ci o afectiune a apendicelui. Cat despre restul nu voi mai spune nimic, clar nu ai citit nimic din ce am scris. Spor la orice ai avea.Toti...

| Dumbi a răspuns (pentru WaterDrop):

Durerea de la aceasta "boala" e in dreapta, nu in stanga. Nici nu trebuie sa ma documentez ca asta o stiu de la sport… Nu te mai da ce nu esti.

| Dumbi a răspuns:

Am vrut sa ii spun lui mama de durerile mele, dar a intervenit ceva si nu am vrut sa ii incurc ziua, poate maine.

| adytzoi a răspuns:

MERGI URGENT LA MEDIC! Astea pot fi semne de peritonita!
Poti merge direct la urgente!

| Bianca777 a răspuns:

Nu stiu ce sa zic, du-te la un medic cand ai timp si vorbeste cu mama ta, nu mai pierde timp mai ales daca te simti rau.Eu nu cred ca e apendicita, pentru ca apendicita se agraveaza repede si ar fi aparut deja complicatii, probabil.Mergi la medic, pe TPU nu iti poate spune nimeni nimic sigur.
Sanatate!