| Andreeaioan115 a întrebat:

Salut,după rezonanta Magnetica am dureri foarte mari in partea dreapta sub coaste deja de o luna întreaga, nu mai suport aceasta durere, am fost la medic și nu îmi găsește cauza.Nu mai suport aceasta durere, oare o sa îmi treacă vreodată? Dau funda, am nevoie de ajutor

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu cred ca are legatura cu rezonanta magnetica, nu-s medic nici macar studen la medicina, dar sub coaste in partea dreapta se gaseste ficatul si implicit pe langa el este si fierea.
Ai nevoie de un consult de specialitate la un gastro-enterolog sau un specialist in interne.
Cum stai cu analizele la ficat, nu am idee dar un TGO si TGP cu valori mari ar putea dar ceva dureri!? nu stiu nici eu sigur intreb pe ceilalti membri. Stim cu totii ca ficatul nu doare in mod normal dar va sigur ca exista situatii si cand doare si nu ma refer la ceva cu adevarat grav.
Eu cred ca dumneata suferi mai degraba de atacuri de panica, ai o frica nejustificata de boli, asta daca imi aduc aminte din alte topicuri ale tale si mereu incerci sa cauti o explicatie sau sa te cauti de o boala este? Daca este asa atunci problema este la caput nu in partea de jos.

| Andreeaioan115 explică (pentru Simpatic):

Crede ma am dureri mari sub coaste, nu stiu cum sa te conving, dar am dureri mari după rezonanta magnetica.Nu stiu ce sa fac ma chinui cu aceste dureri timp de o luna întreaga. Oare îmi vor trece vreodată?

| Simpatic a răspuns:

Cel mai bun sfat este sa mergi la medicul tau de familie si sa-i spui ce te doare si de cat timp si acesta iti va da o trimitere la un medic specialist, pe TPU nu suntem specialisti si chiar de am fi nu poate nimeni sa te consulte prin intermediul internetului.
Doar medicul de specialitate iti poate pune un diagnostic si acestea se pot pune si in baza unei serii de analize sau investigatii pe care ti le poate da sa le faci.
Dupa RMN nu cred ca este posibil sa ramai cu ceva dureri si nu de genul celor descrise de tine, cu toti stim ca RMN nu face decat sa te radieze dar la un nivel cred la fel ca si vorbitul la telefonul mobil 10-15 minute cand ai si internetul pornit, deci nimic grav de nu se poate declansa de aici, adica de la un singur RMN poate nici de la 20 de RMN-uri.
Nu e vorba ca eu nu te cred, ca daca te-as crede sau nu durerea tot nu ti-ar disparea, dar fa ceva in schimb mergi cauta-te.
Sa stii ca niciodata nu e bine sa te iei ca si un adevar perfect valabil de diagnosticul pus de primul medic, exista si a doua opinie si a treia dupa caz, ca medicii astia sunt si ei oameni, iar unii dintre ei se pricep iar altii nu, in schimb toti se pricep l-a luat bani de pe urma unui consult chiar si atunci cand omul pleaca cu aceeasi problema cu care a venit, doar preotii se mai pot mandri cu acest lucru sau nici macar ei, ca medicii sunt singurii egocentristi avizi de bani.

| Andreeaioan115 explică (pentru Simpatic):

Dar voi trai asa cu dureri? Dacă voi trai asa cu dureri toată viața? Sunt dureri insuportabile

| Simpatic a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Sunt putine durerile care tin toata viata asa ca nu te gandi la asta acum, nu e motiv de panica.
Pai daca sunt insuportabile fa ceva, roaga un parinte sa mearga cu tine la urgente.