| Andreeaioan115 a întrebat:

Salut,am dureri mari sub coaste in partea dreapta, am facut investigatii si am aflat ca am fierea deformata, am fost la medic si mi-a zis sa fac endoscopie, oare aceste dureri imi vor trece? Ma tin o luna (dupa ce am fost la rezonanta magnetica) dau funda, am nevoie de ajutor, sunt disperata!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| aimullah123 a răspuns:

Pai daca medicul tau a zis ca nu e cazul de operatie atunci asculta-l.
Nu te mai intreba de ce te doare. Itelege ca daca mai stai asa stresata te imbolnavesti psihic. Nu conteaza de ce te doare. Conteaza ce poti face ca sa nu te mai doara.
Tii regim si la nevoie iei o pastila.
Tu esti ingrijorata pentru ca nu ai mai avut pana acum nici o durere. Dar oamenii mai au de-a lungul vietii dureri si alte simptome pentru ca noi nu avem un stil de viata exemplar.
Daca sunt asa insuportabile durerile astea mergi la medic si roaga-l sa iti prescrie un medicament. Dar cel mai important e regimul. Daca nu tii regim iei pastile degeaba.
Si schimba-ti gandirea asta. Ca te indrepti usor usor spre o afectiune psihica daca continui asa.
Pur si simplu trebuie sa te gandesti " Ok ma doare burta dar pot suporta. Nu e asa de rau. Nu e prima oara cand ma doare. Pana la urma o sa imi treaca"

24 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu are lagatura cu RMN-ul, e doar o conicidenta, ti-am spus eu ca e de la ficat sau fiere durerea daca iti aduci aminte?
Pai fa ce iti recomanda medicul caci els tie ce-i mai bine.
Cu un diagnostic pus bine si cu un tratament pe masura sigur ca durerea va trece, nu cunosc termenul de fiere deformata din pacate, stiu de fiere lenesa sau pietre la fiere dar ceea ce ai tu nu stiu asa ca nu-mi dau cu parerea daca e usor sau mai greu!

| aimullah123 a răspuns:

De ce esti asa disperata?
Ok, ai aflat care este cauza. Si acum?
Daca continui asa o sa faci si atacuri de panica.
Macar te ajuta cu ceva sa fii asa ingrijorata?
Ti-a zis tie cineva ca e grav?
Sa nu uiti ca stresul iti afecteaza starea de sanatate. Spre exemplu iti "blocheaza" sistemul imunitar.
Tu facandu-ti atatea griji nu faci altceva decat sa te imbolnavesti.
De ce iti este atat de frica? Daca continui asa ar fi bine sa mergi la psihiatru sa iti dea niste calmante.

| Andreeaioan115 explică (pentru aimullah123):

Sunt îngrijorată pentru faptul ca nu îmi trec aceste durerisad și am mustrare de conștiința ca am fost la RMN de atunci am dureri insuportabile sub coaste in partea derapate, cum crezi o sa îmi treacă aceste dureri?

| Andreeaioan115 explică (pentru aimullah123):

Eu as fi cea mai fericita dacă as scapă de aceste dureri.

| aimullah123 a răspuns (pentru Andreeaioan115):

De interventii chirurgicale ti-e frica?

| Andreeaioan115 explică (pentru aimullah123):

Putin,de ce intrebi?

| aimullah123 a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Pai ai putea sa scapi de ea asa dar nu te opereaza nimeni asa degeaba. Oricum colecistul ar putea sa se indeparteze prin laparoscopie si e mult mult mult mai simplu big grin Asta ar fi o modalitate ca tu sa scapi si de dureri si de tot. Doar ca dupa extirpare trebuie sa tii regim toata viata. Nu e asa greu. Te simti plina de energie cand mananci sanatos.

Dar ca chestie, atunci cand ti-a zis ca ai colecistul deformat, ti-a zis sa tii regim sau ti-a dat ceva medicamente?

| Andreeaioan115 explică (pentru aimullah123):

As dori sa îmi fac intervenție, doar ca medicul nu vrea lucrul asta, țin regim și da mi-a dat niște medicamente. Oare de ce am dureri? Medicul a zis ca mulți oameni au colecistul deformat.

| Andreeaioan115 explică (pentru aimullah123):

Am auzit ca mulți se îngrășa după ce scoți fierea.

| Andreeaioan115 explică (pentru aimullah123):

Multumesc mult, sper ca aceasta durere sa fie temporara.

| aimullah123 a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Cu mare placere!
Normal ca nu vei trai cu durerea asta toata viata. Uneori va fi mai intensa, alte ori nu te va durea deloc, depinde de ceea ce mananci tu.

| Andreeaioan115 explică (pentru aimullah123):

Ideea este ca țin regim dar nu îmi trec aceste dureri, mi s-a întâmplat ceva ciudata după acea rezonanta magnetica.

| aimullah123 a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Aaa, am intels care e frica ta numai ca imagistica prin rezonanta magnetica nu este periculoasa.

| Andreeaioan115 explică (pentru aimullah123):

Tin dieta si nu imi trec aceste dureri, ce sa fac? sad sad

| Andreeaioan115 explică (pentru aimullah123):

Ideea este ca nu mi-a gasit nici o piatra in fiere, dar totusi am dureri intense timp de o luna, ce sa fac? te rog raspunde-mi! Doar tu ma intelegi.

| aimullah123 a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Despre regim, sa stii ca nu o sa iti treaca asa imediat. E nevoie de saptamani poate chiar luni.
Despre dureri, ai intrebat vreodata medicul daca durerile sunt de la colecist?

| Andreeaioan115 explică (pentru aimullah123):

Da,medicul mi-a zis ca este o colica intestinala.

| aimullah123 a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Pai asa ti-am zis si eu, ca e de la intestine, nu de la colecist.
Dar ti se mai intampla si altceva in afara de durerile astea?
Ai constipatie, diaree, elimini gaze in exces, sange in scaun etc?

| Andreeaioan115 explică (pentru aimullah123):

Nu am din astea. Toti medicii imi spun ca am un colecist normal atunci de ce am aceste dureri care nu imi trec? sad

| Andreeaioan115 explică (pentru aimullah123):

Oare medicul are dreptate?

| aimullah123 a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Pai pentru ca nu sunt de la colecist.
Ti-am mai zis, in zona aia colonul face un unghi de 90 de grade. Cauta pe internet poze sa vezi.
Deci esti sanatoasa, nu ai nimic. Ai doar aceste dureri care cel mai probabil sunt cauzate de stres. Pentru ca se vede clar cat de ingrijorata esti. Cat de stresata esti in perioada asta.

| Andreeaioan115 explică (pentru aimullah123):

Stiu ca sunt sanatoasa, doar ca ma deranjeaza rau aceste dureri care au venit fara un motiv intemeiet. Sper din tot sufletul meu sa imi treaca.Mersi mult ca imi raspunzi. Nimeni nu ma crede.

| aimullah123 a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Cu mare placere!
O sa iti treaca pana la urma.

| aimullah123 a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Pai daca medicul tau a zis ca nu e cazul de operatie atunci asculta-l.
Nu te mai intreba de ce te doare. Itelege ca daca mai stai asa stresata te imbolnavesti psihic. Nu conteaza de ce te doare. Conteaza ce poti face ca sa nu te mai doara.
Tii regim si la nevoie iei o pastila.
Tu esti ingrijorata pentru ca nu ai mai avut pana acum nici o durere. Dar oamenii mai au de-a lungul vietii dureri si alte simptome pentru ca noi nu avem un stil de viata exemplar.
Daca sunt asa insuportabile durerile astea mergi la medic si roaga-l sa iti prescrie un medicament. Dar cel mai important e regimul. Daca nu tii regim iei pastile degeaba.
Si schimba-ti gandirea asta. Ca te indrepti usor usor spre o afectiune psihica daca continui asa.
Pur si simplu trebuie sa te gandesti " Ok ma doare burta dar pot suporta. Nu e asa de rau. Nu e prima oara cand ma doare. Pana la urma o sa imi treaca"

| oz_1736 a răspuns:

Fiere deformata, rasucita de obicei vine la pachet cu pietre sau mâl. Ai grija la alimentatie, cafea. Dar sa intrebi doctorul ce ai voie si ce nu