| Lov3Y0U a întrebat:

E adevarat ca daca fumezi e posibil sa nu faci cancer?
Adica multi oameni fumeaza de foarte mult timp si nu se plang ca ar avea probleme de sanatate sau ceva.
Si eu fumez si i-am zis unui prieten ca mi-e teama sa nu fac cancer sau ceva
Si el mi-a zis ca nu toata lumea face cancer de la fumat.
Si mna, nu stiu ce sa cred
Am nevoie de ajutor din partea voastra, si mai ales de la oamenii care fumeaza mult.
Si vreau sa stiu si ce boli poti lua de la fumat.
Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Evident ca nu toti fumătorii fac cancer. Fumatul insa crește mult riscul de cancer pulmonar, de laringe, de cavitate orala, de stomac si de vezica urinara. De asemenea creste riscul de boli pulmonare de tip emfizem, BPOC, si riscul de infarct miocardic

Bula
| Bula a răspuns:

Pe nivel mondial, sunt mai multi nefumatori care au cancer pulmonar decat fumatori.

Daca fumezi, trebuie sa inveti cum se fumeaza sa nu-ti dauneze aproape deloc.

| Freya1 a răspuns:

Tigarile nu sunt bune.Sunt nocive si iti provoaca dependenta din caza nicotinei, iti poate afecta plamani, circulatia sangelui, gatu etc.E drept ca nu toata lumea moare din cauza tigarilor dar nici bine nu iti fac.Si eu fumez dar deja le-am rarit drastic

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

AR FI BINE DACA AI PUTEA SA RENUNTI LA FUMAT! Gudronul si nicotina afecteaza alveolele pulmonare si astfel se diminueaza oxigenarea celulelor. Fmand : dai posibilitate celulelor canceroase existente ( toti oamenii ai asemenea celule in stare latenta ) sa devina active si sa se dezvolte tumori canceroase maligne. Eu sunt fumator de peste 50 de ani, dar am o viata activa, chiar sportiva pot spune.

| Crackman a răspuns:

Tigarile nu sunt bune poti dezvolta alte boli in afara de cander, iar dupa ceva timp gandeste-te ca o sa ai plamani plini de mizerie si nu toti de pe pamant mor de la fumat cei drept dar nunarul lor este mic.

| GPA a răspuns:

Cunosc persoane care și-au "dedicat" un timp prețios fumurilor in exces și n-au pățit absolut nimic după 60 ani de smoke-ing. Nu-mi explic cum nu i-au afectat foarte tare, doar efecte precum : tuse, miros neplăcut al gurii.
Bine, doamne ferește, nu te-ncurajez sa-ti dedici timpul fumurilor, sa nu înțelegi altceva. Dar, efectul acesta dăunător depinde de persoana. În mare parte nu provoacă decese.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru GPA):

DA! Dar se declanseaza bli asociate foarte grave si de cele mai multe ori incurabile.

| missfatadelatara a răspuns:

Apelam la prieteni.

Prietenii spun ca e bine și sa mori...

| OneReason a răspuns:

Eu fumez de mult timp, si nu cred ca faci cancer.Mai degraba tuberculoza, dar cancer nu.