| LALALAALLALALA a întrebat:

Salut este normal ca dupa folosirea supozitoarelor vaginale continutul supozitorului sa se elimine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, evident, vaginul nu are mucoasa absorbanta. De aceea e important sa folosesti ovulul seara la culcare si sa nu te dai jos din pat 4-6 ore dupa introducere (ca substanta sa isi faca efectul)

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, este normal!

O parte din conţinutul ovulului se elimină odată cu secreţia vaginală.

Bănuiesc că ai o vaginită şi ţi s-a prescris tratament cu ovule vaginale + irigaţii/spălături vaginale ( cu Tantum Rosa, sau apă + bicarbonat de sodiu ) + eventual, alte comprimate ( sau o Cremă de uz extern )...

În zilele în care foloseşti ovule se fac spălături vaginale DOAR seara, în celelalte zile dimineaţa + seara : dacă seara ai aplicat ovul în dimineaţa următoare NU faci spălături vaginale, pentru a rămâne în vagin acel ovul dizolvat şi pentru ca să-şi facă efectul.

Conţinutul unui plic de Tantum Rosa se dizolvă în 0, 5 l de apă fiartă şi răcită ( la temperatura camerei sau mai călduţă, NU fierbinte ) şi se foloseşte la o singură administrare LENTĂ cu ajutorul irigatorului ( care se introduce PROFUND vaginal ).

Tratamentul se face în modul următor :
Cam cu o oră ÎNAINTE de culcare se fac spălăturile vaginale cu Tantum Rosa ( cu multă RĂBDARE, deoarece TREBUIE să păstrezi soluţia cât mai mult timp în vagin ), care durează cam 30 minute.
Apoi, se tamponează uşor zona externă pentru uscare.
După aceea, chiar înainte de culcare se introduce ovulul cât mai adânc în vagin.
După terminarea acestor „operaţii" NU se mai fac plimbări prin casă, te culci pentru a se evita ieşirea/scurgerea ovulului/soluţiei din vagin.
Eventual, pentru a evita pătarea lenjeriei intime ar fi BINE să foloseşti un absorbant aplicat pe slip.
În ziua următoare, dimineaţa NU se fac spălături vaginale, DOAR te ungi BINE cu cremă.
În seara următoare acelaşi „ritual" ca şi în seara precedentă.
În ziua următoare, dimineaţa NU se fac spălături vaginale...
După terminarea ovulelor se continuă spălăturile vaginale ( până la un total de 10 zile, de la începerea tratamentului ) şi se continuă ungerea cu cremă ( în cazul în care ţi s-a prescris ) până la un total de cel puţin 14 zile de la începerea tratamentului.

Toate cele bune.

| LALALAALLALALA explică (pentru bursuc001):

Mersi mult

| bursuc001 a răspuns (pentru LALALAALLALALA):

Cu plăcere!

Multă sănătate.