| LordCristobal a întrebat:

Salut!
Este periculoasă expunerea alunițelor și a negilor de pe corp la soare?
M-am gândit să întreb deoarece am fost la piscina sâmbătă și am stat la soare la orele fierbinți ale prânzului(12-14) și am văzut că unul din negi de pe abdomen a căpătat o culoare alba.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Daki29 a răspuns:

Da,este periculoasa, poti face cancer la piele.Foloseste o crema spf(crema pentru soare)si mergi la dermatolog pentru control anual in legatura cu alunitele si cu negii. Dermatologii pot sa ti examineze negii, iar daca totul este ok, pot sa tii inlature de pe corp! Multa sanatate!

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Nu.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, este foarte periculoasa.

| LordCristobal explică (pentru Daki29):

Mulțumesc la fel!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru sadrian46):

Cica nu.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Știi de unde vine - cică-? De la - zice că-.

| liliana77any a răspuns:

Ai putea acoperi alunitele cu un prosop.
Poate acela de il numesti tu neg era un punct negru de fapt.