| marishaa a întrebat:

Eu am 14 ani, inaltimea 1, 60 si 60 kg. Vreau sa slabesc 4-5 kg intr-o luna. Ce as putea face, ce imi recomandati din experienta voastra >?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Bănuiesc că eşti fată ( n-ai precizat )...

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 55 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 5 kg peste greutatea IDEALĂ, aşa că, poţi să slăbeşti 5 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Toate cele bune.

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sport zilnic!
Dieta, si abtine-te sa nu maninci dupa 18:00.
Bafta!

| rabbit2014 a răspuns:

Esti inca mica si in crestere, poti sa iti spui in pericol sanatatea, uite sa iti zic ceva, poate e amuzant un pic, eu la 15 ani am tinut cura de slabire si aveam 53 kg, am ajuns la 47, si mie m- i se pare ca de aia nu am mai crescut in inaltime, am ramas la 1.52. Poti sa faci sport, dar sa nu te infometezi si sa iei pastile, in plus nu cred ca este posibil atat de mult in o luna

| Ag30Fdr4g0nz a răspuns:

De ce vrei sa slabesti intr-o luna?

| marishaa explică (pentru Ag30Fdr4g0nz):

Vroiam si pina acum, dar acum vreau exact intr-o luna pentru ca la inceputul lunii aprlie am un eveniment important.

| MDenisee a răspuns (pentru marishaa):

Hei si eu vreau sa slabesc rapid si acum ma lupt cu kg, daca vrei, imi poti da id tau printr-un mesaj si te pot ajuta cu cateva sfaturi happy

| SuzySweet a răspuns:

Pai poti incerca :
1. Sa incerci sa te abtii de la dulciuri
2. Sport zilnic/ sau sa iesi cu rolele cu bicicleta, sa sari coarda, sotron
3.Alearga pe stadion
4Fa exercitii fizice si in casa
Sper ca te-am ajutat! Si nu uita, sa te infometezi nu e bine!