| carlyy1765 a întrebat:

Salut, eu am antrenamente 4 zile pe săptămână, de la ora 9 la 10 dimineața. Dacă ma dau tot timpul cu protecție solara (asa mi-a recomandat dermatologul), se intampla ceva? Adică ma refer la ceva reacții adverse ca știu ca crema de soare ajuta dar dacă o folosesc atat de des, ma afectează cu ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Crema solara este testata foarte serios, de aceea este recomandata sa te dai zilnic cu ea, cat iesi in soare.
Evident este obligatoriu ca seara sa faci dus cu apa calda si sapun, ca sa o elimini fiindca porii pielii se infunda cu crema, transpiratia si praful acumulat peste zi.

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Intreaba l pe medic, noi nu stim.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca e o crema de calitate nu face decât să te protejeze.

| dullcat a răspuns:

Buna.Depinde de tipul de crema pe care il folosesti.Foarte multe contin ingrediente toxice care actioneaza ca pertubatori endocrini. Exista aplicatii
pentru telefon care iti arata lista de ingrediente dupa ce scanezi codul de bare(eu folosesc Inci Beauty). Ultima data cand am fost la Lidl am scanat tot de la raionul produse de protectie solara si aveau toate note extrem de proaste, cu multe ingrediente toxice marcate cu rosu/portocaliu. Iar majoritatea produselor sunt testate pe animale, deci asta nu spune nimic concludent despre efectul pe termen lung asupra oamenilor.