| Wordofthat999999 a întrebat:

Eu am inceput sa fac gimnastica pentru a pune masa musculara la picioare si la fese pentru a tonifica corpul deoarece am fost la nutritionist pentru a cere reteta pentru a ma ingrasa, am 1.68 si 53 kg si vreau sa am 60 si ceva dar mi-a recomandat sa fac si putin sport ca o sa ma ajute ca a spus ca am nevoie ca nu prea am facut sport la viata mea si am inceput sa fac de cateva saptamani exercitii specializate pentru masa musculara la fese si picioare. Daca totusi am spus sa fac si prima data am avut febra musculara dar dupa n-am mai avut febra musculara, oare de ce? Si cineva mi-a spus ca nu e bine ca practic fac degeaba daca nu mai am si fac degeaba acele exercitii. Eu m-am uitat la un tutorial pe Youtube cu respectivele exercitii si eu le practic pe acelasi mereu ca asa s-a spus in acel tutorial sa il repet mereu timp de doua luni sau ma rog pana vad ceva rezultate si intrebarea mea e de ce nu mai am febra musculara? Si sa-mi oferiti niste sfaturi legat de asta.Multumesc. Funda+vot

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Febra musculara apare când mușchii nu sunt obișnuiți cu acel tip de efort.
Dar febra musculara dispare atunci când mușchii se vor obișnui cu efortul respectiv.
Mușchii nu se dezvoltă nici dacă ai febră, și nici dacă nu ai. Mușchii se dezvoltă doar la efort. Este normal ca febra să dispară după 1-2 zile de efort. Era anormal să nu dispară.
Tu continuă cu exercițiile recomandate de nutriționist, dar și cu hrana recomandată de acesta.
Oricum, este bine ca să faci încălzirea tuturor articulațiilor și mușchilor înainte de orice efort. Astfel vei evita dureri neplăcute.

| Wordofthat999999 explică (pentru anonimg):

Dar eu n am m.ai facut febra musculara facand in continuu exercitiile astea si sper sa nu lr fac degeaba cum spunea persoana aia si o sa incep sa iau gainer.

| anonimg a răspuns (pentru Wordofthat999999):

Daca faci incontinuu exercitii este normal sa scapi de febra. Acesta este un lucru bun. Si nu le vei face degeaba.
Cat despre gainer, nu ma pricep, si nu vorbesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă nu mai faci febra musculara, inseamna ca corpul s-a obișnuit cu mișcarea si mușchii tai sunt mult mai relaxați. Nicidecum ca faci degeaba. Dacă faci exercitii corect si intens te vor ajuta

| Quassaar a răspuns:

Frate, in primul rand mă doare un pic mintea după ce ți-am citit mesajul..no offence! Ok..stai sa recitesc pe sărite ca să-ți răspund? Deci 1.nu mai ai febră pentru că organismul tau s-a obișnuit cu efortul depus;
2. continuă cu sportul dar încearcă să suplimentezi baza de exerciții, fa exerciții mai complexe sau mai multe repetări. Inclusiv sportivii de performanță fac febră, dar de ce? Pentru că suplimentează efortul in permanență. In afara sportului daca vrei masa musculara trebuie sa mănânci multa proteina(carne), shake-uri care să conțină vitamine și mese foarte ordonate, nu după ureche. Sunt milioane de tutoriale pe YouTube, inspiră-te de acolo. Succes!

| Wordofthat999999 explică (pentru Quassaar):

Ok dar asta nu inseamna ca am facut acele exercitii degeaba nu? Doar pentru ca nu am facut febra musculara nu o sa pun masa musculara si mersi pentru raspuns.

| stanciu2nd a răspuns:

Nu uita de incalzire macar 3 minute