| Vaculin_Andreea_1984 a întrebat:

Salut,eu as avea nevoie sa slabesc vreo 3-4 kg.ce imi recomandati?
P.S:scuzati categoria.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| M1hai a răspuns:

Buna, ai putea sa reduci alimentatia cu 30 % si sa faci miscare in fiecare zi, adica sa alergi sa sari coarda sau sa faci alte activitati care necesita miscare happy facand aceste lucruri intr-o perioada lunga de timp vei slabi happy 2-3 luni

8 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce vârstă/înălţime/greutate ai acum, pentru ca să vedem dacă este necesar să slăbeşti.

INDICĂ aceste detalii, apoi mai vedem...

Toate cele bune.

| Vaculin_Andreea_1984 explică (pentru bursuc001):

11 ani(aproape 12), 52 kg., 157 cm.

| bursuc001 a răspuns (pentru Vaculin_Andreea_1984):

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 52, 9 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu aproape 1 kg SUB greutatea IDEALĂ, aşa că, NU mai trebuie să slăbeşti DELOC!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, zilnic ), etc.

O seară/noapte frumoasă.

| neutrino a răspuns:

Sa mananci mai putin, mai des, elimina painea si dulciurile, ceea ce si tu stii, dar nu-i usor.

| Valentina00 a răspuns:

Sport si mancare sanatoasa( multe proteine )

| UngureanuR a răspuns:

Iti poti face propriul tau regim alimentar cu fructe si legume, daca ti-e pofta de o ciocolata nu are nimic dar in putina cantitate. Fa multa miscare, te poti duce si la un doctor iti poate spune el ce poti face precis si nu-ti va parea rau. Sper ca te-am ajutat!

| Cosmin86 a răspuns (pentru UngureanuR):

Un regim alimentar bazat pe fructe si legume e O PROSTIE.

Asta recomanda doar habarnistii care n-au citit in viata lor o carte de nutritie.

Am dreptate? Ai ZERO CARTI de nutritie citite, nu?

| AddushAndrada a răspuns:

Eu iti recomand o cura cu oua de prepelite. Nu numai ca slabesti de la ea, dar asimilezi si vitaminele necesare corpului. Putin sport nu strica si poti sa reduci din dulciuri si paine. :*