| M1h0i a întrebat:

Salut, eu de la 14 ani beau cafea, dar o beau fara nimic (adică zahar sau lapte) și sunt curios daca îmi afectează într-un fel sănătatea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cafeaua creste tensiunea, dar daca bei o singura cafea pe zi nu are nimic, sa nu bei mai multe căni de cafea ca atunci o sa apara insomniile, medicii spun ca, cafeaua este buna pentru inimă bauta cu moderatie adica nu mai mult de o cafea pe zi dimineata, este si un bun diuretic cafeaua.

| oglindasultanului a răspuns:

Cafeaua este la fel de nociva ca si zaharul.

| Wr3nch a răspuns (pentru oglindasultanului):

Depinde, ca is studii care se bat cap in cap, unii zic ca e buna, altii ca e rea, etc.

| LaviniuA a răspuns:

Depinde cata bei si cum bei. Daca bei prea multa iti afecteaza sanatatea psihica. Te face anxios, depresiv, agitat. De asta iti poti da seama si singur.
Deci daca bei una doua si o bei incet cu apa, mancare probabil ca nu te afecteaza.

| Jessica1235 a răspuns:

Dacă bei în cantitate mare afectează, de exemplu îți poate slăbi dantura plus că se îngălbenește dacă nu o speli bine și regulat

| Davyd2001 a răspuns:

Pai. daca o consumi în cantități mari o să îți fie afectată inima. și o să ducă la aritmie cel mai probabil. dar. daca este consumata in cantitati mici nu cred că o să te afecteze!