| ValentinNC a întrebat:

Fiind in echipa de baschet a liceului, prietena mea a avut in aceasta seara antrenament unde a cazut in/pe picior. Nici ea nu stie cum. Acum are glezna umflata si e invinetita. Intrbarea mea suna in felul urmator: Piciorul ei este scrantit sau i s-au sucit niste vene? Trebuie sa mearga neaparat in seara aceasta la urgente? Tin sa mentionez ca accidentul a avut loc in seara aceasta pe la 19:30.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!

Daca durerile persista, mai bine sa mearga la un medic decat sa fie ceva mai grav.

Multa sanatate!

| Kogaion a răspuns:

Daca ai varza proaspata incearca sa-i invelesti glezna in frunzele ei, pana maine o sa-i treaca.

| lilianaadelina a răspuns:

Da,trebuie
ca altfel o sa ii se umfle
si automat ii va face o radiografie si in functie de cum este poate sa ii puna piciorul in ghips sau sa ii recomande o fesa elastica si masaj(cu Hematrombin)

| ValentinNC explică (pentru lilianaadelina):

Trebuie neapărat ca în seara aceasta să meargă la urgente? Mi-a zis că glezna e putin mai bine. Nu o mai doare asa de tare.

| lilianaadelina a răspuns (pentru ValentinNC):

Daca durerile sunt cat de cat suportabile poate suporta amanare drumul
dar decomandat ar fi sa se faca un masaj si sa impacheteze bine cu o fasa sau bantaj
si gheata daca e umflat sau daca e vanat