| Mira2101 a întrebat:

Buna seara, băiatul meu s-a lovit azi la școală la picior și spune că îl doare foarte tare glezna. Mentionez ca nu este nici umflat nici vânăt. Știe cineva daca este entorsa sau luxație, sau poate sa fie doar vene încălecate? Mulțumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RxTx a răspuns:

Compresii cu apa rece pana când re mai gândeșri ce vrei să îi faci.
Apa rece precine inflamarea.
Cireste prospectul de la paracetamol si vezi daca poto sa ii dai ajuta la dureri musculare

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ia in palmele tale piciorul copilului si pipaieste-l cu degetul.
Daca il doare in careva punct chiar si la o usoara apasare cu varful degetului, atunci FUGA LA ORTOPEDIE!
Daca nu are punct deosebit de sensibil, atunci pune o compresa rece pe picior (un prosop umezit cu apa de la robinet /fantana) si schimb-o de 3-4 ori, la intervale de 10-15 minute. Durerea va trece, dar sa nu forteze piciorul cateva zile, sa umble cu grija!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la ortoped cu el sa i faca o radiografie, ia trimitere de la medicul de familie si consultatia la ortoped este gratis la fel si radiografia este gratuita daca mergi cu bilet de trimitere.

| RAY a răspuns:

Lasă tu cu știe cineva, îl duci la doctor și va vedea el dacă a pățit ceva deși copii se vindeca mai repede, e normal sa îl doară, și dacă cazi de pe scaun te doare

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Tendoane forțate.

| mihai69 a răspuns:

„Știe cineva daca este entorsa sau luxație"...
Desigur - un medic ortoped. Aici poți doar să primești sfaturi de leacuri băbești și să prelungești / agravezi situația copilului.

| Brizbriz a răspuns:

Tot ce scrii nu se incadreaza cu o lovitura
poate baiatul tau nu face vanatai