| anonim_4396 a întrebat:

Salut, flotarile pe genunchi, ajuta la cevahappy? Adica nu duc mai mult de 4 flotari normalehappy.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Probabil ajuta la detensionarea unor muschi. Fa cate flotari normale poti dar incearca sa le faci de mai multe ori pe zi. In timp vei putea sa faci mai multe. Cauta si care este postura corecta pentru flotari. Palmele trebuie sa fie destul de apropiate si undeva in jurul pieptului astfel incat atunci cand te apropi de sol bratele trebuie sa formeze un unghi in jur de 45 de grade fata de corp. Sau cel putin asa stiam eu si asa le fac.

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Alea sunt genuflexiuni. Nu flotari.

| VoidEternal a răspuns:

După ce faci cele 4 flotări normale, continua cu flotările in genunchi și în timp vei putea sa faci mai multe flotări obișnuite

| MihaiSpeedster a răspuns:

Ajută. Cu flotările normale îți folosești o multitudine de mușchi, pectorali, triceps, umeri, biceps, abdomen, etc. Unii pentru stabilizare, alții pentru mișcarea trunchiului. Când faci pe genunchi, nu mai ai nevoie de stabilizare, deci vor fi folosiți numai cei pentru deplasare, adică pectorali, dorsali și cred că și triceps. Poți să cauți pe google, si afli cu exactitate care ce fac.

| AIeXxX a răspuns:

Da ajuta. Eu cand făceam sala cu antrenor. Când vedea că nu mai pot, îmi zicea să le continui în genunchi. E greu și așa

| CospyRo a răspuns:

Din proprie experiență îți pot spune ca ajuta extrem de mult pentru un începător, încearcă sa continui sa faci flotări in genunchi, flotări la perete și flotări oblice (mâinile pe pat si te apleci până atingi patul apoi te ridici punând toată forța in mâini) si dupa ce le faci așa, după ceva timp, vreo 2 luni începi sa faci flotări obișnuite, s-ar putea sa nu îți iasă prea multe, dar nu te descuraja. Eu am 15 ani si dupa vreo 5 luni de făcut flotări in genunchi de 3 ori pe zi, zilnic, acum pot face 50-60 flotări normale, 20-30 diamant si as continua cu mai multe, dar ma doare sternul? Keep going and never give up!

| UserDeBucuresti a răspuns (pentru CospyRo):

Ai cel mai bun răspuns, dar nu ma lasa sa iti dau "răspuns câștigător" sad te pup, si mersi de răspuns