| anonim_4396 a întrebat:

Salut, folosesc pentru prima data acest site si imi pare rau daca nu am ales categoria potrivita. De cativa ani (2-3) ma confrunt cu urmatoarea problema: uneori tremur habar n-am din ce motiv, eu presupun ca se datoreaza emotiilor. De exemplu daca ma duc intr-o excursie cu prietenii tremur, nu toata ziua dar vreo ora-doua, la fel si daca e sa ma duc la un majorat sau la o petrecere sau sa ma duc undeva cu prietenii pur si simplu am emotii. Trebuie sa spun ca atunci cand ma duc cu parintii ( de exemplu am fost la mare vara asta pe 7 zile) nu am avut nici o problema cu emotiile sau cu tremuratul. Da, deci asta e problema mea orice trebuie sa fac sau sa ma duc undeva afara din oras, am emotii, tremur simt asa "goluri in stomac ", nu stiu cred ca ma panichez habar n-am. Acum am 16 ani, inainte cu vreo 2-3 ani nu aveam nici un fel de problema cu tremuratul asta, ma duceam in excursii pe zile intregi nu aveam nimic. Acum si dimineata cand trebuie sa ma duc la scoala cateodata tremur acasa vreo 10 minute si simt un fel de frig, desi sunt imbracat gros.... Este vreo cauza pentru care am aceste tremureli? Este vreo solutie sa scap de ele?
P.S : Sunt baiat :, si de felul meu sunt mai emotiv si mai fricos, bine nu sunt "prostul clasei " ca asa ma tin tare cu colegii radem, glumim impreuna, incerc sa ascund faptul ca sunt mai "moale", rog seriozitate straight face

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cornculapte a răspuns:

Probabil ești puțin anxios. Du-te și vorbește cu psihologul liceului, spune-i ce ți se întâmplă. Nu trebuie să știe nimeni că mergi, dacă ți-e jenă, dar e mai bine să mergi acum, cât e ușoară treaba. Există posibilitatea să se agraveze mai încolo și o să fie mai dificil de rezolvat.

1 răspuns: