| Anonim47372 a întrebat:

Salut. Herpesul poate aparea de la saruturi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Herpesul bucal ca la acesta te referi nu? Se poate face si daca nu te hidratezi suficient nu bei 2 litri de apă pe zi se usuca gura si favorizeaza dezvoltarea herpesului. Acest herpes se vindeca după ce reîncepi sa te hidratezi, trebuie sa consumi zilnic 2 L apă.

| Lukasssz a răspuns:

Normal

| Werrich a răspuns:

Da. Herpesul oral (HSV-1) Herpesul este produs de două virusuri similare- virusul herpes simplex de tip 1 (HSV-1) și virusul herpes simplex de tip 2 (HSV-2). Ambele pot fi transmise prin sărut. Herpesul oral este de cele mai multe ori produs de HSV-1, informează CDC și poate produce erupții bucale sau uneori nu prezintă niciun simptom.

| Anonim47372 explică (pentru Werrich):

Pai poate fi transmis prin sarut, dar se poate si forma din sarut?

| Werrich a răspuns (pentru Anonim47372):

Nu, acestia sunt factorii declansatori:
Principala cauză pentru apariția herpesului bucal este slăbirea sistemului imunitar, moment în care virusul, aflat permanent în organism, iese din starea latentă și recidivează.

Cauze secundare:

• Expunere prelungită la soare • Radiațiile ultraviolete • Temperaturi scăzute • Răceală și gripă • Febră • Stres • Dereglări hormonale • Sarcină • Menstruație • Interventii chirurgicale • Alimente care pot provoca alergii • Consumul excesiv de alcool • Extracții dentare • Proceduri de înfrumusețare facială

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, virusul herpetic (Herpes Simplex) se poate transmite și prin sărut. Trebuie să eviți orice contact, direct sau indirect cu leziunea unei persoane afectate de herpes, nici măcar să nu bei apă după ea. După ce îi trece, ești în afara pericolului de a contacta și tu virusul.