| Jeke a întrebat:

Ieri am mers cu biccileta pe afara cu viteza foarte mare si am cam inchitit mult aer rece+ ca pe afara batea vantul. Cand am ajuns acasa am inceput sa am o durere usoara in gat, am luat un nurofen si m-am culcat. Acum ma doare un pic mai tare in gat, ma doare capul si ma simt molesit, ceva sugestii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Leea1405 a răspuns:

Nurofen nu iei cand te doare gatul! Acum e posibil sa racesti nitel.
Ia un trachisan/decasept/tantum, consuma multe lichide, mănâncă portocale sau fă-ți sucuri din mai multe. Iesi afara imbracat mai bine și odihnește-te. Daca nu merge, atunci doctorul te așteaptă!

5 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

"Ceva sugestii?" La farmacie gasesti tot ce ai nevoie; inclusiv informatiile. ^_^

| Goete a răspuns:

1. Sa nu mergi cu viteza foarte mare, ca te prinde radarul
2. Sa nu "inchiti" aerul rece, aerul e pentru a-l respira, in plamani, nu pentru a-l inghiti, in stomac
Gargarizeaza cu apa cu sare marina pentru durerea gatului, bea un ceai fierbinte cu multa lamaie si baga-te imediat sub plapuma la caldurica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu îți recomand "ceai fierbinte"! Și eu mă chinuiam odată cu pastile până când o profesoară a zis să mănânc ceva rece. Eu credeam că glumește, dar am zis totuși să încerc. Am băut lapte din frigider și chiar mi-a trecut gâtul!

| Raducons a răspuns:

Sunt in aceeasi situatie ca tine, am iesit si eu cu bicicleta si am dat cateva ture si acum ma doare gatul, am luat Faringosept cred ca este cel mai bun probabil ca vom raci un pic, incearca cu paracetamol sau aspirina pentru cap si inflamatia din gat.

| ralucaaaspinciu a răspuns:

Un ceai fierbinte, fervex sau ceva plicuri, o pastila de gât, ceva ce ai prin casă, îmbracă te bine și stai învelit ca sa iti fie cald și nu uita de un ceai fierbinte.