| NonZarek a întrebat:

Salut, îmi poate spune cineva va rog, cum m-as putea dezvata de obiceiul acesta, cred ca am anxietate, dar de un an și ceva, în fiecare zi, când merg la școală cel mai des se întâmplă, intestinele mele încep sa facă zgomot foarte deranjant, când sunt la școală nu știu de ce simt asa ca și când stare de alerta, de tensiune mare, uneori transpirație.
Spuneți-mi cum as putea rezolva problema mea? Ceva medicamente naturale pentru calmare sau orice altceva, voi vizita un medic curând.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Dacă anxietatea s ar rezolva cu plante, mare parte din planeta ar fi vindecată.

| 22Elena a răspuns:

Buna! Nu stiu plante..sau alte tratamente. Daca nu te dor intestinetele, e normal.
Dar.sa stii ca boala vine din minte si tot cu gandire pozitiva trece.Ai grija sa nu te îmbolnăvești ..Stiu ca e greu.O nota proasta nu te reprezinta.Nu mai fi stresat...gandeste-te ca profesorii au fost ca tine si sunt niste oameni normali...
Nu uita ca 5 minute de gandire negativa, opreste pentru 5-6 ore sistemul tau imunitar.Trebuie sa fii bine si sa nu ti fie frica de nimic! Fa sport, miscarea ajuta foarte mult.
Am deviat putin de la subiect, sper ca ai inreles mesajul si ca 1%te simti mai bine!

| NonZarek explică (pentru 22Elena):

M au ajutat cuvintele tale, mulțumesc! Chestia e ca eu sunt foarte lejer cu școala, adică dacă iau o nota mica chiar nu ma afectează, asta e problema, ca nu înțeleg de ce când ma apropii de școală începe asa parca am adrenalina, nu știu sa explic sentimentul

| 22Elena a răspuns (pentru NonZarek):

Poate nu școala e problema! Ci societatea, colectivul, oameni ..iesirea din zona de confort, de acasa! Iti place in general singuratatea?

| NonZarek explică (pentru 22Elena):

Da, îmi place când sunt acasă, rar mi se întâmplă, f rar când sunt acasă sa îmi facă gălăgie intestinele cum fac când sunt la școală, îmi place mai mult singurătatea, ma simt mai ok, și firea mea nu e deloc sociabila, am fost de mic mai închis și mai timid, bun răspuns! Nu m-am gândit ca poate fi asta problema.

| 22Elena a răspuns (pentru NonZarek):

Nu am o experienta de viață amplă, sunt si eu adolescentă.Imi place să ajut.De asta nu știu unde e exact problema si cum s-ar putea remedia ea! Poate cateva sedinte la un psiholog,te-ar ajuta! Iti poti face mai multi prieteni., singuratatea nu este atat de frumoasa(ps:vorbesc eu, care stau izolata mereulaughing)Incearca sa faci mai multe activități la scoala, sa fii mai implicat, sa te gandesti la altceva.

| NonZarek explică (pentru 22Elena):

Oh, nu ma așteptăm laughing, I ai dat idee buna oricum

| miruna1383 a răspuns:

Anxietatea este o tulburare la nivel psihic ce se manifesta datorita stresului sau supărării. Ceva te deranjeaza pe fond psihic si nu te liniștește. Ib momentul unei crize de anxietate simți ca ti se face rau si ca vei leșina, efectiv nu mai faci fata. Ca da scapi nu tine obligatoriu de pastile, ci poți iesi la o plimbare in parc, sa asculți muzica ta preferata si sa te gândești la un viitor frumos. Totul tine de felul in care gândești, insa daca vrei obligatoriu medicamente. Poți lua de la farmacie,, Linistress" niste pastile pe baza de plante foarte bune.