| xDnRx a întrebat:

Imi puteti da si mie niste retete de slabit va rog?
Apropo am 12 ani!
Funda la ce-a mai eficienta metoda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

La vârsta ta NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ, etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

Toate cele bune.

6 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Ai 12 ani, esti in crestere, in perioade pubertatii apar multe modificari ale corpului, creste in inaltime, te ingrasi, se dezvolta soldurile, sanii, musculatura daca esti baiat etc asa ca acum nu are rost sa tii regimuri tii se schimba corpul de la sine, si nu e bine sa il privezi de nutrienti esentiali pentru ca esti in dezvoltare. asa ca incearca sa faci sport sa consumi mai bune calorii decat ingerezi si sa mananci sanatos, fara prajeli, dulciuri, fast food, patiserie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Lasă dietele, că nu ţine cu dietele.O alimentaţie săracă în calorii, multe legume şi fructe proaspete, nu prăjeli, carne fiartă, înnăbuşită doar, lactate slabe în grăsimi, evită orice fel de grăsimi, mai slăbuţ cu dulcele, înlocuieşte cu miere eventual şi MULTĂ MIŞCARE, ai numai de câştigat cu mişcarea, crede-mă!
Te pup!

| NeymarJr11 a răspuns:

1. Lasate de metin, cand joci metin te ingrasi.
2. Vad ca ai Solzi de 48 laughing lvl deci ai stat vreo 3-4 luni sa faci contul asta, sterge-l / vinde contul.
3. Apucate de sport, fotbal, handbal, atletism.
4. Iesi in parc cu bicicleta / role etk.
5. Ce-a mai buna solutie pui niste haine pe tine si urci niste scari si cobori de multe ori in 1 h scapi de 1 kg, daca esti lenes, daca te misti repede poti si de 3-4

| xDnRx explică (pentru NeymarJr11):

1.Nu joc metin.
2. Nu e contul meu.
3.Fac de 4ani Baschet.
4.Eu ies cu mingea ca sa ma distrez.
5.La cat timp am eu cu scoala si cu antrenamentul care il am in fiecare zi nu pot sa ies nici afara tongue. Desi fac baschet nu reusesc sa slabesc deloc sad

| NeymarJr11 a răspuns (pentru xDnRx):

1. La 12 ani, inloc sa te menti la kilogramele care le ai vrei sa slabesti.
2. Stai constat cu kilogramele, daca vei avea probleme pe la 15-16 ani atunci punete, pe slabit.
3. Scuze daca nu joci metin big grin.
4. Cate kg ai la 12 ani.
5. Sper sa te fi ajutat,winking Funda happy

| MadaSweet18 a răspuns:

La 12 ani vrei retete de slabit? Daca o sa faci prostia asta o sa ai de suferit mai tarziu, mai bine te duci la doctorul tau de familie si iti da o dieta sanatoasa.