| countingstars a întrebat:

In ultima luna am alergat cam de 3 ori pe saptamana si pentru ca nu eram acasa si nu aveam cu mine pantofii de sport, am gasit o pereche mai veche. Doar ca pantoful stang avea siretul mai scurt si nu ajungea sa-l bag prin toate gaurile. N-am crezut ca ar fi o problema si l-am legat si eu cum am putut. Simteam ca este mai larg, dar nu ma deranja foarte mult, asa ca totul a fost ok primele saptamani. Insa acum cateva zile am marit timpul de alergat si a inceput sa ma doara piciorul stang. De fapt ma doare laba piciorului, in partea de sus si ma doare doar cand merg. Nu este o durere mare, dar de vreo doua zile nu mi-a trecut deloc. Aveti vreo idee ce ar trebui sa fac, daca trebuie sa fac ceva sau sa astept sa treaca de la sine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DNA2003 a răspuns:

Pai daca te doare de doua zile, eu te-as sfatui sa mergi la un doctor, deoarece e ceva in neregula cu piciorul tau.....Adreseaza-te unui doctor specialist sau doctorului de familie si spune-i exact ce s-a întâmplat! Cu siguranță el te va ajuta! Sper ca te-am ajutat! ❤
Sper sa ti se găsească problema si sa iti treacă! Te pup!

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

1. Alergatul nu se masoare in ocazii, ci in lungime.
2. Pentru orice activitate trebuie sa ai echipamentul potrivit, astfel poti avea necazuri.
3. Daca, pentru alergare, nu ai incaltaminte in care sa fii stabil, atunci mai bine alearga descult.
4. Durerea este senzatia prin care organizmul te avertizeaza ca ceva nu e bine.
5. Relaxeaza-ti piciorul cateva zile, poti face si niste bai caldute, iar alta data fa incalzire inainte de eforturi.

| Tudor292 a răspuns:

Salut! Eu fac atletism, iar când m-am apucat aveam cam 3 antrenamente pe saptamana. Dupa fiecare antrenament aveam dureri la glezna si la talpa piciorului dar si la gamba si tendon (au tinut aproape 2 luni). L-am intrebat pe antrenor daca e normal sa ma doara si a zis ca da. Dacă acei adidasi nu te bateau/strangeau inseamna ca muschii piciorului tau incep sa se dezvolte. Va trece de la sine, oricum tu poti continua ca alergi fara nici o problema, chiar e indicat. Daca vei lua o pauza de cateva saptamani si te vei reapuca durerea va reveni. Sper ca te-am ajutat!

| countingstars explică (pentru Tudor292):

Eu de abia pot sa calc pe el, nici nu ma gandesc sa alerg. Dar merci oricum, cred ca o sa mai astept cateva zile si daca nu trece, ma duc la doctor.

| BigBoss02 a răspuns:

Pai ar trebui sa te duci la doctor si iti va da o crema sa aplici la rana si sigur va trece

| BigBoss02 a răspuns:

Du-te la un doctor iar el iti va da o crema si iti va spune sa te dai cu ea de 2-3 ori pe zi si iti va trece