| Dada55 a întrebat:

In ultima vreme a inceput sa mi se indeseasca barba eu avand doar cateva fire (am 19 ani) la voi cum a fost? S a indesit brusc sau treptat in cateva luni? Chiar mi as dori sa am barba pentru ca deja la varsta mea cam toti prietenii mei au...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| debarasator63 a răspuns:

De regula treptat. Pilozitatile faciale se indesesc prin barbierit. Cu cat te barbieresti mai des cu atat cresc si se indesesc mai rapid. Deci, daca vrei sa intri in rand cu cei de varsta ta incepe prin a te barbieri la 1-2 zile. Peste un timp nu te mai barbieresti si o sa devi barbos (in limbaj academic de Facebook: hipster).

| anonymus4106 a răspuns (pentru debarasator63):

Nu cred că se îndesește barba mai repede dacă te razi: https://www.medlife.ro/......i-des.html

| debarasator63 a răspuns (pentru anonymus4106):

Am totusi 55 de ani si cred ca stiu cum devine treaba cu barba.

5 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Vorbiti nonsens-uri, barba nu se indesesete del a ras, sau firu parului. Vorbesc in cazu la amandoua.Ma barbieresc de la 16 ani pe fata, si de la 20 de ani aminceput progresiv sa mabarbieresc in cap.Nici o schimbare.Am tot atata par in cap cum aveam si la inceput, chiar daca ma barbieresc in cap saptamanal.Iar barba, am renuntat sa mai ma chinui. barba mea nu e una cu care sa ma mandresc.O accept asa cum e, este o barba foarte rara, si nu pot sa cresc o barba adevarata big grin dar imi iese un cioc pe cinste laughing haha, take care.

| anonimg a răspuns:

Totul ține de organismul fiecăruia. Unii se dezvoltă mai repede, alții mai greoi. Unii arată maturi la 20 de ani; alții la 40 arată ca adolescenții.
Barba se dezvolta atunci când o razi săptămânal -sau de mai multe ori pe săptămână.
Oricum ar arăta trupul nostru trebuie să ne mulțumim cu el. În unele aspecte îl putem ajuta în dezvoltare; în altele nu putem face nimic. Important este cum arătam la interior, cât de bună este inima. Lucrul acesta îl dezvoltăm cu ajutorul lui Dumnezeu.

| Adi88 a răspuns:

Mie, mi-a iesit prima data parul de jos si dupa barba