| Alex1337 a întrebat:

Salut, in ultimele 3 zile dupa o pauza indelungata am reinceput antrenamentele la sala. De ieri am o durere la miscare in zona inimii (inclusiv febra musculara in toata zona pieptului bineinteles ). Ce e diferit in schimb este ca orice miscare sau deplasare fac, simt inima efectiv cum imi bate in piept ( ca si cum se loveste de un perete ). Din ce am citit pana acum desi nu stiu daca e o gluma sau real, aparent exista o febra musculara la un muschi al inimii?! Tinand cont ca in prima zi am facut intensiv antrenament pentru piept. Se manifesta doar cand ma misc, ridic etc. Intrebarea mea este urmatoarea, este o problema in ceea ce priveste inima? colesterol, etc, sau exista persoane ce au suferit o "febra musculara" similara din cauza unui antrenament solicitant si dupa 3-4 zile trece? Va multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Evolution a răspuns:

Hmm, aici m-ai blocat putin. Daca ai mai facut de 50 de ori febra musculara, atunci stii cum se simte (ca si mine de fel ). Daca crezi ca acum e ceva diferit, atunci ar fi cazul sa te gandesti serios sa te duci la medicul de familie si sa iti dea trimitere sa faci niste analize.
Sincer sa fiu, cred ca totusi e din cauza febrei... acum nu vreau sa iti dau sfaturi gresite, dar daca chiar nu vezi vreo diferenta de pe o zi pe alta, trebuie sa te duci la medic. In mod normal, la cata biologie stiu eu (si presupun ca si tu), nu ar avea de ce o febra musculara sa provoace aceste dureri la inima... cel putin eu nu am patit niciodata si crede-ma, am facut si pe langa sala si box si alte antrenamente foarte grele si am avut dureri foarte mari, dar nu sa imi provoace batai neregulate ale inimii.
Apropo, ca fapt divers, bataile neregulate ale inimii este normal sa iti provoace discomfort / durere / senzatie de voma si alte simptome, pentru ca logic vorbind daca nu iti pompeaza sangele regulat, incep anumite probleme.
Cel mai bine si cel mai indicat ar fi sa vizitezi totusi doctorul de familie, e vorba de sanatatea ta pana la urma urmei, fiecare poate sa isi dea cu presupusul, dar poate (doamne fereste) sa fie ceva mai grav si e mai bine sa tratezi acum, decat mai tarziu.
Aa da si inca ceva important, sa nu mai mergi la sala (chiar daca pierzi din abonament) cat timp ai problema asta, sa nu se agraveze.
Incearca sa dormi suficient pe zi si sa ai mesele principale ale zilei, evita sa bei cafea sau alte bauturi energizante. Incearca ceaiurile medicinale.

3 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Febra musculara la un muschi al inimii nu am auzit pana acum si nici nu cred ca e posibil pentru ca muschii inimii sunt solicitati incontinuu si nu are treaba cu cat ridici tu la piept.
In schimb probabil ai facut o febra la piept si te-ai solicitat prea mult, va trece in cateva zile.
Iti recomand sa nu mai faci antrenamente de genul, trebuie sa ai antrenamente echilibrate, sa ridici cat trebuie, de preferat cu un profesor.
Nu e bine sa iti distrugi articulatiile si sa ridici pana iti plesnesc venele, nu asa cresti in masa, ba mai rau faci.
Mai bine faci repetari mai multe cu greutate mai putina, decat repetari putine cu greutate mai multa.
La final dupa ce ai terminat seriile la piept, faci ultima serie cu maximul pe care il poti si te opresti.
Nu uita ca in perioada asta e foarte necesar sa iei mesele principale ale zilei + sa ai o alimentatie sanatoasa.
In caz ca durerile sunt prea mari (de exemplu nu poti dormi noaptea), poti lua aspirina. Dar nu cred ca o sa fie cazul. Si nu te mai suprasolicita degeaba.
Succes!

| Alex1337 explică (pentru Evolution):

Multumesc pentru informatii, problema este urmatoarea, nu am probleme cu masa, nici fortat prea tare nu am fost, doar pauza de cateva luni cred ca si-a spus punctul, toate antrenamentele sunt facute controlat in greutati potrivite, totul este consultat cu un antrenor, e ok. Problema mea este mai mult legata de urmatorul punct de vedere : De ce pe langa febra evidenta la piept pe care am avut-o de 50 de ori pana in ziua de azi, imi simt inima cum bate in piept ( dureros ) la fiecare deplasare / miscare / efort / emotie etc. Orice imi pune in bataie inima intr-un sens iregulat imi creaza o durere. Intrebarea mea de fapt este, este datorita febrei la piept sau poate fi altceva? Multumesc ca ti-ai ocupat din timp sa-mi raspunzi!

| Alex1337 explică (pentru Evolution):

Multumesc frumos pentru sfaturi, ma voi duce la medic!

| Evolution a răspuns (pentru Alex1337):

Hmm, aici m-ai blocat putin. Daca ai mai facut de 50 de ori febra musculara, atunci stii cum se simte (ca si mine de fel ). Daca crezi ca acum e ceva diferit, atunci ar fi cazul sa te gandesti serios sa te duci la medicul de familie si sa iti dea trimitere sa faci niste analize.
Sincer sa fiu, cred ca totusi e din cauza febrei... acum nu vreau sa iti dau sfaturi gresite, dar daca chiar nu vezi vreo diferenta de pe o zi pe alta, trebuie sa te duci la medic. In mod normal, la cata biologie stiu eu (si presupun ca si tu), nu ar avea de ce o febra musculara sa provoace aceste dureri la inima... cel putin eu nu am patit niciodata si crede-ma, am facut si pe langa sala si box si alte antrenamente foarte grele si am avut dureri foarte mari, dar nu sa imi provoace batai neregulate ale inimii.
Apropo, ca fapt divers, bataile neregulate ale inimii este normal sa iti provoace discomfort / durere / senzatie de voma si alte simptome, pentru ca logic vorbind daca nu iti pompeaza sangele regulat, incep anumite probleme.
Cel mai bine si cel mai indicat ar fi sa vizitezi totusi doctorul de familie, e vorba de sanatatea ta pana la urma urmei, fiecare poate sa isi dea cu presupusul, dar poate (doamne fereste) sa fie ceva mai grav si e mai bine sa tratezi acum, decat mai tarziu.
Aa da si inca ceva important, sa nu mai mergi la sala (chiar daca pierzi din abonament) cat timp ai problema asta, sa nu se agraveze.
Incearca sa dormi suficient pe zi si sa ai mesele principale ale zilei, evita sa bei cafea sau alte bauturi energizante. Incearca ceaiurile medicinale.