| JustOneDay a întrebat:

In urma cu 2 ore am primit la baschet in mod neintentionat un cot in maxilarul inferior. Am ametit putin, o secunda sa zic, apoi am simtit o usoara durere. Acum ma mai doare foarte putin, aproape deloc, iar cand mananc, aud foarte incet niste pocnituri in partea unde am primit acea lovitura. E ceva grav? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| PeFuga a răspuns:

Ca sa te asiguri ca esti bine, fa-ti o radiografie panoramica (de buna calitate) si mergi la un cabinet stomatologic care are specialist pe chirurgie BMF. Un chirurg poate sa puna diagnosticul de fractura daca este cazul. Este bine sa stii daca este sau nu fractura pentru ca daca nu urmezi indicatiile medicului pot aparea probleme grave in viitor. Cunosc un caz in care unui pusti de vreo 15 ani i-a fost fracturat maxilarul intr-o situatie aproximativ similara.

| BogdăneI a răspuns:

Salut!
Nu este nimic grav. Fractura de maxilar nu prea poate fi cauzata de o lovitura de cot. Si daca aveai fractura de maxilar, crede-ma ca nu mai deschideai/inchideai gura de durere.
Durerea pe care o ai acum este normala avand in vedere ca te-ai lovit.
Acele pocnituri pot fi cauzate de o usoara deplasare a mandibulei din locul de atasare.

| JustOneDay explică (pentru BogdăneI):

Si banuiesc ca va reveni in pozitita normala, nu? Trebuie doar sa astept sa se refaca?

| BogdăneI a răspuns (pentru JustOneDay):

Daca s-a deplasat, da, va revenii singura. Fii atent totusi la ea sa vezi cam cum sta treaba.

| melkittenqueen a răspuns:

Se spune ca la entorsa/luxare sunt aceleasi simptome in momentul impactului, ameteala si durere. Nu stiu acum sa iti zic sigur daca au legatura intre ele insa stiu ca fractura de maxilar (inferior) are si ea loc in urma unui șoc puternic insa ti-ar da si dificultati in vorbire, pe langa durere, si ar fi usor deplasat. Ar trebuii sa pui rece pe zona. Chestii de genu se intampla destul de des cand practici un sport. Eu deexemplu am avut entorsa la picior de 2 ori de la dans si am prieteni care practica vollei sau fotbal care au patit sa se raneasca destul de grav la picioare, maini, degete maxilare etc. Daca crezi ca e cazul sise agraveaza, anunta un medic. Unele lucruri nu se trateaza de la sine, acasa.

| Sesebi a răspuns:

Salutare. Nu e grav in cateva zile nu vei mai avea nimic