| ZokoZEW a întrebat:

Salut! În urmă cu o săptămână am dat sparing cu o persoana atletica (plin de mușchi). Iar el m-a lovit puternic în coaste, în momentul ăla nu a fost o durere insuportabila, dar după o zi m-am trezit cu o durere mare în zona cutiei toracice și până azi încă am dureri mari.Nu m-am dus la spital deoarece nu prea cred că este așa grav, este o fractura costală și trece de la sine, dar eu vreau să îmi treacă cat mai rapid, puteți să îmi recomandați un tratament ( cremă)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Prietenul google zice " De obicei, coastele rupte se vindecă de la sine în decurs de câteva luni. Este indicat să respectați întocmai sfatul medicului dvs pentru a evita complicațiile pulmonare, cum ar fi pneumonia."

Deci e bine sa te vada un medic.

Pe viitor numai face sparing cu persoane mult peste categoria ta si mai ales daca nu esti profesionistwinking

| johnnny123 a răspuns:

A, e doar o fractură costală produsă de un traumatism puternic? Sigur, niciun motiv de îngrijorare... Dă cu niște alifie mentolată.

Pe bune acum, chiar crezi că o coastă ruptă care-ți produce dureri mari nu este ceva suficient de grav încât să faci o vizită la doctor?

| Ilovedinero a răspuns:

Creme pentru articulatii sau care se incalzesc, patesc asta de minim 2 ori pe an, folosesc de la Pielor crema cu ardei picant.Imi amelioreaza durerile si grabeste vinecarea, daca este umflat nu masa zona pana nu se dezumfla, daca este ok si nu ai vanatai aplica crema si maseaza incet, eu folosesc si un corset cand patesc asta.

| Ilovedinero a răspuns (pentru Ilovedinero):

Si de acum cand mai patesti asta aplica cat de repede comprese reci cu gheata

| Darius50boss a răspuns:

Cremă de gălbenele