| Razzvan5444006644 a întrebat:

Salut,incep sa ma panichez efectiv, cand m-am trezit si am iesit afara efectiv ochii mei au inceput sa lacrimeze puternic si am o anumita sensibilitate la lumina.O sa vizitez un medic dar vreau sa aflu si parerea voastra, a mai patit cineva, e grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Trebuie sa oferi ochilor o pauza din cand in cand, mai des decat ai crede (la fiecare 20 de minute macar). In camera sau in casa intra lumina naturala? Ochii ar trebui sa se ajusteze imediat, insa daca te stii cu probleme de vedere in general, nu e exclus sa mai fi capatat inca una.Asteapta pana ce mergi la un control, nu are sens sa te panichezi citind de pe net.

| Sophieka a răspuns:

Sunt reactii normale din moment ce stai tot in casa pe pc si in telefon.

| haileewatson a răspuns:

Stai prea mult la calculator sau probabil era praf, polen in aer si ochii tai s-au iritat. Esti alergic la ceva? Ia-ti picaturi de ochi de la farmacie si da-te dimineata si seara.
Exemplu https://comenzi.farmaciatei.ro/......it-p341369

| Razzvan5444006644 explică (pentru haileewatson):

Nu sunt alergic la nimic, am vazut ca e posibil sa am conjunctivita...

| haileewatson a răspuns (pentru Razzvan5444006644):

Atunci trebuie sa mergi la oftalmolog sa iti dea unguent pentru conjuctivita

| SingleForOne a răspuns:

După cum ai relatat, cred că este destul de grav. Nu știu dacă este de la anxietate sau din alte probleme, dar am și eu ceva asemănător; mă apucă astfel de stări din mai multe situații fără motiv sau cu motiv din supărări... momente când nu mă pot opri probabil zeci de minute și momente când este ceva mai scurt de timp. Dacă nu se tratează, aceste momente devin și mai frecvente, și mai puternice, nu are rost să mai relatez implicațiile medicale.

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Urmatoarea data cand te panichezi binenteles pe langa ce alegi tu sa faci (NU ELIMINI) incearca sa cauti un punct fix cu privirea (de ex o piatra, usa casei etc )
al doilea lucru respira si inspira de 3-4 ori lung si RELAXAT
sa-mi zici cum a fost

| Razzvan5444006644 explică (pentru HUAWEHUAWE):

Pe langa ca ma ardeau ochii nu mai puteam sa vad din cauza lacarimilor, sincer nu stiu cum o sa mai merg la liceu, efectiv arat ca si cum as fi plans si chiar daca ma sterg dupa 15 minute se face la fel