| IFeelGood a întrebat:

Salut.Intr-o dimineata m-am trezit si aveam vreo 3-4 intepaturi de tantar pe mana, una pe barbie si pe mana.Dupa-amiaza am observat ca muscatura de la barbie incepuse sa se umfle din ce in ce mai tare si imi provoca mancarimi. Puteti sa ma ajutati? Ce ar putea sa reduca umflatura?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| roxyana03 a răspuns:

Pai la mine daca ma musca ceva de fata.wow pai e rau deoarece mi'se umfla foarte rausad
Eu de obicei ma dau cu "Spirt" apas putin acolo, frec putin cu mana, sau daca nu dai cu " alcool mentolat " se cumpara din farmacie nu este mult intre 5 si 10 lei.dar este foarte bun, va ustura putin dar trece:*
Sper ca te'am ajutatlove struck
T puuplove struck

| IFeelGood explică (pentru roxyana03):

Din pacate am incercat si eu cu spirt.Dar fara rost...Am cumparat un gel pentru intepaturi si mancarimi.Totusi inca simt mancarime.

| roxyana03 a răspuns (pentru IFeelGood):

Mancarime ot vei simtisad deoarece incepe s se vindece. dar cel mai bun este "Alcool mentolat" te va manca dar nu te mai scarpinaacrying...se va umfla mai rausad...asa fac si eusad

| IFeelGood explică (pentru roxyana03):

Medicul mi-a spus sa ma dau de 2-4 ori pe zi.Am dat odata si la inceput in primele 30 min am simtit mancarime groaznica dar acum a trecut si nu o mai simt aproape deloc. Sper sa treaca si umflatura desi e destul de maricica. oricum mersi mult big grin

| roxyana03 a răspuns (pentru IFeelGood):

Npk:*...o sa treaca mai ales peste noapte:*.dar sa nu te scarpini deloclove struck
t puup:*

| iulya23 a răspuns:

Pune pasta de dinti si iti va trece si mancarimea si umflatura. am patit si eu si mi-a trecut cu pasta de dinti

| GumiţăDeCăpşuni a răspuns:

Da-ti cu mixtura pentru mancarime, si apoi mergi la medic pentru umflatura