| eanadandre a întrebat:

Buna TPU. Ieri m-a înțepat o viespe de picior(puțin mai jos de genunchi pe partea din spate) A fost totul ok, am scos acul și mă durea doar când puneam mâna. Faza e că azi noapte a început să se umfle foarte tare, pe o porțiune mare și să mă mănânce groaznic după care aveam momente in care mă ustura.M-am trezit pe la 2 fara aer și m-am dus la baie amețită simțind că aș fi putut leșina dintr-un moment în altul, nu puteam sta in picioare. Am dormit având episoade in care mă tot trezeam cu mâncărimi urâte și respirând greu. Acum că m-am trezit am observat umflatura foarte mare, încă am respirația îngreunată, am temperatura 37 jumate și abia pot sta in picioare...am citit cate ceva pe net și mi-am pus o compresa cu oțet deși nu vad nimic sa se îmbunătățească. Nu prea am pe cine întreba deci va cer o părere pentru că nu mă simt bine deloc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Sună direct la 112, nu mai sta!

| Catrice a răspuns:

Și zici ca nici spital nu ai thinking

| dannyel86 a răspuns:

Sa stii ca jupiter2478 are dreptate. Viespea nu lasa acul la locul intepaturii, iar daca simptomele sunt mai grave decat o inflamatie dureroasa, e recomandat sa te vada un doctor. Mergi la medicul de familie sau la spital. Daca esti alergica la intepaturi, o albina iti poate pune serios viata in pericol.

| user0010 a răspuns:

Viespea nu lasă acul în piele. Poate te-a înțepat o albină.
E posibil să fii alergică la veninul de albine, du-te repede la spital!

| eanadandre explică (pentru user0010):

Așa cred...am fost la farmacie și mi-a dat antibiotic, eubioti si ceva antialergic.Am luat pastilele după cum mi-a spus farmacista și mă simt la fel.Am ținut și gheață pe umflatura și e la fel. Nu știu ce să fac cu spitalul.Stau singură, tata e la munca, am vorbit cu el și nu prea ii pasă.Nu am mamă, poate daca era ea mă duceam la spital dar așa nu cred că pot. Tata e mereu beat și mi-e frică sa nu facă scandal

| user0010 a răspuns (pentru eanadandre):

Câți ani ai? Te poți duce și singură la spital, le explici că e o urgență și că ai nevoie de tratament, doar n-o să iei medicamente după auzite.
Îmi pare rău că nu ai mamă sad, dar mare păcat că tatăl tău e iresponsabil. În loc să aibă grijă de fata/copilul său, el se îmbată.

| eanadandre explică (pentru user0010):

Am 15 ani... Da i-am spus tatălui că nu mă simt bine deloc și el acum sta la cârciuma că mi-a zis cineva sad

| user0010 a răspuns (pentru eanadandre):

Sună la urgențe, nu mai sta, e pentru binele tău