| Alex955 a întrebat:

Salut, întreb poate a mai trecut cineva prin problema pe care o am, cam de 6, 7 zile a început sa îmi cada parul și cade cam mult, ma sperie, spre exemplu dacă trag se iau 2 fire sau se iau chiar și 7, 8. Aveți idee de la ce ar putea fi? Precizez am 22 de ani și am folosit o singura data un șampon numit parussan pentru caderea parului

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Degeaba folosești sampon pentru regenerare și împotriva căderii părului dacă nu ai un regim alomentar bogat în calciu, zinc, magneziu și omega3.

De asemenea, foliculii piloși pot fi slăbiți. Poate fi o problemă la nivelul bulbului sau al canalului folicular.

Scalpul tău trebuie să fie curat întotdeauna și să lași gladele sebacee să-și producă uleiurile necesare. În cazul în care sângele nu circulă îndeajuns de mult, atunci căderea părului este imposibil de oprit. Singurele metode, care ar părea că ar da roade ar fi masarea scalpului și evitarea surselor de căldură. Vei evita prin urmare să folosești produsele de uscare a părului, prosoape grele care electrizează părul, și apa caldă-fierbinte în timpul dușurilor sau în momentul în care te speli pe cap. Evitarea pieptănării părului ud este recomandată de asemenea.

Căderea părului poate fi facilitată și de gene. Dacă cineva din familia ta se confruntă sau s-a confruntat cu căderea părului, la fel ca și în cazul dinților, e imposibil să oprești procesul, decât chirurgical. Însă ar fi cazul să vorbești cu un specialist.

2 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Un diagnostic ti-l poate da un medic. Sfaturile de pe TPU nu consider ca ar trebui luate in serios pentru o astfel de problema. Iti poate spune oricine orice, iar tu sa il crezi si sa iti agravezi problema. Mergi la medic. happy

| Alex955 explică (pentru Aasdfghj):

Știu ce spui dar întrebam poate a trecut cineva prin asta