| anonim_4396 a întrebat:

Salut, întrebare pentru cei care au aparate auditive sau care is documentați mai bine, ce tip de aparate auditive sa port la ambele urechi si de unde sa le iau, am hipoacuzie si nu stiu ce aparate sa iau. Mi-e teama sa nu iau teapa, buget pana in 50 de milioane

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Probabil stii ca, daca esti asigurat, Casa de sanatate judeteana compenseaza o parte din costul aparatelor. Le poti cumpara de la firma Audionova--- ti-o recomand!
Nu alege un aparat analogic chiar daca este mai ieftin---- alege unul digital, mai scump, dar care cu o calitate mult mai buna a sunetului.Nu alege un aparat intraauricular( se introduce in interiorul canalului auditiv)---- sunt aparate greu de intretinut!
Alege un aparat retroauricular( se aseaza in spatele urechii---sunt mai usor de intretinut.

| Nimeni10 a răspuns (pentru alessia5158):

Am peste 18 ani si ma costa mult sa fiu asigurat.

| Nimeni10 a răspuns (pentru alessia5158):

De audiolux ce părere ai

| alessia5158 a răspuns (pentru Nimeni10):

Nu pot avea nicio parere caci n-am cumparat nimic de la ei --- nici macar o baterie!

| Nimeni10 a răspuns (pentru alessia5158):

Nu stiu ce sa fac de unde sa cumpăr, majoritatea cumpara de la audionova

| alessia5158 a răspuns (pentru Nimeni10):

De la Audionova sa cumperi! ---firma are o buna imagine pe piata tocmai pentru motivul ca nu vinde "chinezarii" de proasta calitate.

| Nimeni10 a răspuns (pentru alessia5158):

Audiolux vinde doar Siemens

| alessia5158 a răspuns (pentru Nimeni10):

Daca cumperi un Siemens nu cred ca-ti vor fi indeajuns banii pe care-i ai!

Bula
| Bula a răspuns:

Intai trebuie sa-ti faci o audiograma pentru a se stabili starea auzului tau la fiecare ureche.
Pentru asta trebuie sa mergi la o firma care se ocupa cu aparate auditive si are propria instalatie de masurare si reglare.
Tehnologia de azi pune la dispozitie aparate miniature, foarte performante, care se regleaza /programeaza exact dupa necesitatea ta, cu functii de filtrare diferite pentru mai multe medii: conversatie in camera, ascultat TV, ascultare in zgomot de strada. Costul unui asemenea aparat este de 2000-2500 lei (20-25 milioane lei vechi), iar la nevoie poti folosi doua aparate (sau un singur aparat cu 2 casti).

| Nimeni10 a răspuns (pentru Bula):

Audiogramă o am făcută, la mine zona am auzit ca s-au dat teapa cu aparate dai 50 de milioane pe ele Si in realiate face 5

| Bula a răspuns (pentru Nimeni10):

Unde stai?