| Soffia17 a întrebat:

Salut, intrebare pentru fete, am 11 ani si in octombrie fac 12, si mi-ai aparut cosuri mici pe fata, dar si pe fund, am par pubian, oare imi vine ciclu? p. s nu ma doare deloc burta

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AnaMaria1453 a răspuns:

Buna. vreau sa stii ca astea sunt putine semne. adica eu am avut primele cosuri cu 1-2 ani inainte sa imi vina menstruatia. deci: par pubian, sub brat, pe picioare/maini, cosuri pe fata(ma refer din alea rosii), si scurgerea vaginala(un lichid alb ce apare cu 1-2 ani inainte de menstuatie. corpul difera de la om la om deci s-ar putea sa te doara s-ar putea sa nu te doara inainte sau dupa. daca sanii tai au inceput sa creasca de 1 an si scurgerea vaginala a aparut deja, sa fi pregatita in orice moment. sa porti la tine oriunde mergi un absorbant always si un pachet de servetele. deci tine minte inca un lucru:cu cat esti mai grasa cu atat iti vine menstruatia mai repede. si inca ceva. nu te speria daca nu apare. in general menstruatia apare la varsta de 10-16 ani. deci ai timp sa te pregatesti

4 răspunsuri:
| Tania a răspuns:

Posibil sa iti vine dupa 12 ani...

| DeMaio a răspuns:

Salut!
Probabil stii si tu ca toate acestea sunt semne ale pubertatii. la fete pubertatea debuteaza intre 11 si 13 ani.La fete, primul semn al pubertatii este aparitia unei pilozitati pubiene si/sau dezvoltarea sanilor, survenind in medie in jurul varstei de 11 ani si jumatate. pilozitatea axilara apare un an sau un an si jumatate mai tarziu.
Nu este exclus ca in curand sa apara si primele scurgeri menstruale care nu trebuie OBLIGATORIU sa fie insotite si de dureri abdominale.Nimeni nu poate prezice cu exactitatea ziua in care o sa ai prima menstruatie.
Cu respect,
Alex

| mikilaina a răspuns:

Buna,

Pubertatea este prima treapta catre maturizare a unei persoane. Varsta de aparitie variaza in functie de ereditate, alimentatie, sex, sanatatea fizica. Pentru mai multe informatii despre pubertate iti recomand articolul de mai jos, este scris simplu si pe inteles tuturor http://www.topexperti.ro/......-fete_1053
Daca ai si alte nelamuriri iti recomand sa discuti cu expertul. Numai bine

| Sweetie_Andrada_1983 a răspuns:

Da probabil.Adica mie asa misa intamplat acum nu stiu cum e la tine dar se poate.