| CosminIonut77 a întrebat:

Salut, iubita mea are herpes de 2 zile si i-a aparut din cauza unor paste instant. Are o buba la buza de sus. M-am abtinut la scoala sa nu o sarut si doar au pupat-o pe gat si obraji. Se poate lua in felul asta? Este grav sau pot pati ceva? Ar trebuii sa ma ingrijoreze ceva in caz ca iau si eu? Ce simptome are?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Eu una, nu cred că ai fost contaminat. Nu te agita în zadar.

| alina2k18 a răspuns:

Herpes simplex e un virus, o data contactat se reactiveaza cand e imunitatea scazuta, nu are legatura ca a mancat ea paste instant...
Ar fi bine sa nu va sarutati, atingeti pe fata next 7 days.
in rest sa se trateze cu Aciclovir si noaptea sa isi puna plasture antiherpetic.
Eventual si calciu si vitamina c de 1000 g- efervescente sa treaca mai usor peste.
In caz ca ai luat si tu o sa simti o mica arsura/erupere la nivelul buzei, de atunci sa te dai cu aciclovir.

| Lawliet14 a răspuns (pentru alina2k18):

Ai luat? Sau cine a umblat cu mai multe si pe la "femei"?

| MihaiNicu23 a răspuns:

Daca nu ai pupat-o acolo unde are herpseul, nu sunt sanse sa il iei si tu.
Inainte ca herpesul sa apara, poti resimti o mancarime sau usturime pe portiunea de piele ce urmeaza sa fie afectata, apoi se manifestă prin apariția unor vezicule umplute cu lichid sau ulceraţii roşii și dureroase pe/sau în apropierea gurii sau pe degete; pe langa simptomele de mai sus mai pot aparea si alte simptome, precum:
- febra;
- inflamarea gurii si aparitia senzatiei de inconfort la consumul de alimente si apa;
- inflamarea gatului;
- salivare in exces;

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si cand va spun ca sexul oral imbolnaveste nu ma credeti!

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru anonim_4396):

rolling on the floor) Vezi cum îl faci s-o ia la omor pe biata fata.

Răspuns utilizator avertizat
| Ursulake a răspuns:

Se poate lua, dar nu e nimic grav, este o "boala " pe care o ai toata viata si nu te afecteaza cu nimic, doar iti apare cate un herpes foarte rar, depinde de organism. 70% din oameni au herpes