| SSis a întrebat:

Saluthappy la toata lumea, Doresc sa ma apuc de sala am 15 ani vreau sa ma dezvolt repede intrebare e cam cat timp imi ia sunt slabut de felhappy si doresc sa iau proteine ceva sa nu ma afecteze la corp...happy stiti ce vreau sa zic astept raspuns

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu poti lua la 15 ani proteine. O sa iti afecteze rinichii, ficatul si o sa-ti dea impotenta.

| sorinake a răspuns:

Nu lua proteine. Ia aminoacizi. Acestia te vor ajuta sa aci fata efortului depus. iti vor creste si masa musculara, te vor ajuta dar nu in aceeasi masura ca proteinele. Eu nu sunt de acord cu proteinele pentru ca maresc masa musculara artificial si trebuie in continuare sa tragi de fiare pentru a intretine acei muschi. Sunt utile pentru cei ce vor sa ia in greutate, e adevarat. Deci, iti recomand aminoacizi (si proteine daca ti le recomanda un instructor avizat) si un program de sala potrivit pentru fizicul tau. Din acest motiv cel mai bine la sala ar fi sa consulti un instructor. Te va ajuta.

| FanNane95 a răspuns:

Salut eu am 15 ani si umblu la asla de 3 luni am 86 de kg si 176cm am vb cu un antrenor si mi-a dat un program destul de bun in 2 luni am crescut cam 5 cm din fiecare masa musculara.Sa nu iei proteine ca sunt recomandate acelea ingrasa si peste cativa ani pot avea efecte secundare mai bine mananci mie mi-a dat un program alimentar care consta in orez piet de pui peste carne vita oua