| anonim_4396 a întrebat:

Salut la toti.Am 13 ani si 8 luni, 49 kg si 1.69 nu sunt nici prea inalt dar nici prea scund! Sunt o fire activa am facut fotbal 4 ani si karate 7 luni; De la un timp fac acasa exerciti cu 3-4 kilograme triceps, biceps, piept etc. mentionez ca sunt combinatia perfecta ectomorf-mezomorf! VREAU sa cresc si eu in masa musculara si in special vreau sa se vada bratele deci sa imi definesc muschii bratelor cat de catbig grin Cam in cat timp imi pot atinge telul cu alimentatie cat de cat corecta si somn 8/24?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| peanut a răspuns:

Depinde de metabolismul tau. Totusi, cu ganterele de 3-4kg nu poti sa faci cine stie ce (ectomorfii ar avea nevoie de greutati mari/repetari putine). Nu pot sa-mi dau seama exact cat esti de ectomorf/mezomorf daca nu pui o poza... Ma rog, eu ca mezomorf-endomorf abia descoperit am facut in 6 luni 41cm in brat (definit), asa ca nu o sa-ti ia cine stie ce mult timp. Totusi, pune o poza si o sa-ti pot spune mai multe

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu trimiteti raspunsuri gen... apucate de inot sau fa in continuare sport sau chiar "mai copilase asteapta sa mai cresti si punete pe citit" eu am un tel si o sa o fac pana la capat

| WioTheGreatest a răspuns:

Pai. la 13 ani si 1. 69 esti destul de inalt. cu siguranta o sa mai cresti pana pe la 20. Daca vrei sa faci muschi mergi la sala. Joaca baschet daca vrei sa te inalti mai repede. Cam in cateva luni o sa poti vedea rezultatele daca vrei sa cresti in masa musculara.