| jak3 a întrebat:

Am si eu o mica intrebare. Am bratele mult prea subtiri... Adica am ante-bratu' cat biceps+triceps. Vreau sa le ingros. Stiu ca imi trebuie greutati mari dar ce sa lucrez mai mult? Biceps sau triceps? Ma puteti ajuta si cu explicarea unor exerciti utile.

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

"Stiu ca imi trebuie greutati mari dar ce sa lucrez mai mult", esti sigur ca-ti trebuie greutati "mari"? eu zic mai degraba ca-ti trebuie un antrenament cu chiar sa stimulezi grupele respective

alege greutati cu care poti face maxim 8 repetari CORECTE, alea sunt greutatile de care ai nevoie, nu greutati "mari"

cele mai bune exercitii :

triceps :
- flotari la paralele
- impins cu priza ingusta
- extensii cu bara Z din culcat

biceps :
- tractiuni priza tip supinatie
- flexii cu bara dreapta/bara Z din picioare
- flexii ciocan cu gantere
- flexii cu gantere din picioare, cu rotatia incheieturii

Alege 2 ex. pentru triceps, 2 pentru biceps si fa-le o data pe saptamana. Aceste 2 grupe oricum se mai lucreaza cand faci piept si spate, deci practic le lucrezi de 2 ori / sapt