| MariaMrr a întrebat:

Am nevoie urgent de un sfat.
Am 13 ani si stiu ca ma aflu in perioada de pubertate, deci o data cua sta apar si cosurile, MULTE! Chiar m-am saturat de ele si vreau sa le fac sa dispara cat mai repede si nu stiu cum angry
Mama imi spune ca nu am ce sa le fac, decat sa ma spal zilnic pe fata, dimineata si seara, dar parca tot mai multe apar.
O metoda e aceea cu laptele demachiant, dar nu vreau sa folosesc produse din acestea, exista vreun sapun special pentru asta, ca sa ma spal pe fata?
Sau. ceva de genul? :-s
Si mai am o problema cu punctele negre care imi apar pe langa nas :-s Cum scap de ele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BiuL a răspuns:

Te duci la dermatolog e cel mai sigur. Si sa nu te speli pe fata cu sapun pentru ca e prea dur si fata se va ingrasa si mai tare, curata fata dimineata si seara doar cu produse special destinate ingrijirii tenului (clearskin, clerasil, nivea, garnie etc)
Punctele negre se scot dupa o baie de aburi, ori acasa ori la salonul de cosmetica.

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dacă ești la pubertate, nu prea ai ce face, scurt!
Mergi la dermatologie, aplică măști pe bază de acid salicilic, baton pentru coșuri, săpun antibacterian/cu sulf, vitamina A (protejează pielea).
Pa, pa.

| OnuOnulică a răspuns:

Du-te la dermatolog.

| Crucified a răspuns:

Căutând pe goolge.

| Crucified a răspuns:

Google*
Ups, scuze. rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este sapun cu sulf la farmacie. Este si crema.
Trebuie sa-ti faci scrub/gomaj de 3-4 ori pe saaptamana pentru a-ti curata fata foarte bine, asa se duc si punctele negre. Eu imi fac in fiecare zi pentru ca inot in piscina si n-as vrea sa raman pe fata cu mizeriile din piscina, doar ca am scurtat timpul pentru scrub la 5 min. Fata mea este foarte ok chiar daca fac in fiecare zi.

| SpitalulDeGlumeti a răspuns (pentru anonim_4396):

Draga MariaMrr, te rog sa nu te mai iei dupa orice destept/desteapta dupa acest sit si sa mergi la medic, nu ai de unde sti cum iti reactioneaza epidrma la sapunul cu sulf, eu am avut o gramada de neplaceri

| anonim_4396 a răspuns (pentru SpitalulDeGlumeti):

Nefe?

| Hei_Monel_1988 a răspuns:

Trebuie sa faci sex.