| rld0 a întrebat:

Salut lume. Am o mica intrebare, am o problema de vedere. Mi-am facut ochelari de cam 1 an, 0.25 si 0.5 diferit la ochi. Inca nu m-am obisnuit cu ei, in casa e ok, afara ma ia starea de panica si nu pot umbla, iar fara ei ametesc foarte rau. Ar fi ok sa imi fac operatie cu laser sa rezolv problema? Banii nu reprezinta o problema, dar unii vad si mai rau dupa operatie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te opera nu e bine. Puneti lentile de contact

1 răspuns:
| thegatekeeper a răspuns:

E normal sa te simti dezorientat fara ei, pentru ca te-ai obisnuit cu acestia, ceea ce e normal. Nu poti face operatie cu laser pana ce dioptriile nu stagneaza, lucru care se intampla pe la 22-25 de ani (iti ma spune oftalmologul cand se intampla asta) si oricum, dioptriile sunt cam mici pentru a opta pentru operatie. Daca te deranjeaza ochelarii in sine, poti folosi lentile, desi e putin mai costisitor (in jur de 130 RON 3 perechi, o pereche se poarta aproximativ o luna). Nu e adevarat faptul ca vezi mai prost dupa operatie. O zi sau doua vezi in ceata, dar apoi vezi clar. Unele persoane raman cu dioptriile de -0, 25 dupa operatie, dar nu intotdeauna.