| NH4OH a întrebat:

Ieri am venit de la mare cu niște arsuri groaznice pe piept și spate. Cum aș putea să scap de ele, adică să nu mai fie roșii? Mă ustură și nu mă pot mișca prea tare. Dau fundă, mersi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| spiridus25 a răspuns:

Http://sfatulparintilor.ro/......or-solare/
Aspirina diminueaza durerea si reduce inflamarea si roseata, provocate de arsurile solare. Scurtcircuiteaza tot procesul de arsura solara si trebuie administrata pana in 24 de ore de la producerea arsurii solare. Aspirina este frecvent recomandata, comparativ cu ibuprofenul sau acetaminofenul, deoarece are mai putine efecte negative asupra ficatului si rinichilor.

Bicarbonatul se dizolva in apa si se aplica cu ajutorul unei comprese pe zona afectata. De asemenea, se poate face o baie calduta, in cada adaugandu-se o jumatate de cana de bicarbonat. Dupa baie nu va stergeti cu prosopul. Bicarbonatul este racoritor si va ajuta pielea sa se rehidrateze.

Frecati usor zonele afectate de soare cu felii de pepene rosu. Sunt racoritoare si vor netezi zona afectata de arsurile solare.

Aplicati gheata sau apa rece pe zona afectata. Astfel veti opri procesul de deshidratare a zonei afectate si va veti racori.

Amestecati 20-25 de picaturi de ulei de lavanda intr-o cana cu apa si turnati peste zona afectata.

Amestecati zeama de la 3 lamai cu 2 cani de apa rece si tamponati zona afectata. Lamaia va raci arsura, va actiona ca dezinfectant si va ajuta procesul de regenerare a pielii.

Faceti comprese cu lapte integral si aplicati pe zona afectata timp de 20 de minute repetand procesul la fiecare 2 ore, apoi stergeti laptele de pe piele. Grasimea continuta de lapte este cea mai indicata pentru arsuri. De asemenea puteti amesteca o cana de lapte degresat, 4 cani de apa rece si cateva cuburi de gheata, amestec pe care sa il aplicati pe zona afectata cu ajutorul unei comprese.

Acoperiti zona afectata cu ulei alimentar si presarati deasupra uleiului ghimbir, astfel veti facilita procesul de vindecare.

Aplicati ulei de menta pe zona afectata de arsurile solare. Puteti de asemeanea sa faceti un ceai slabut de menta cu care sa spalati zona afectata.

Dati pe razatoare un cartof si aplicati-l pe zona afectata.
Amidonul va racori si va netezi zona.
Faceti un dus caldut pentru a extrage caldura din zona afectata de arsurile solare. Apa calduta va creste circulatia sangvina in acea zona, hidratand-o, astfel grabind procesul de vindecare.

Aplicati pe zona afectata iaurt simplu ai lasati sa actioneze cateva minute. Clatiti apoi cu apa rece. De asemenea puteti amesteca parti egale de iaurt si capsuni zdrobite pe care sa le aplicati pe zona afectata timp de 15 min. Clatiti tot cu apa rece.
Anumite categorii de persoane au o sesibilitate crescuta fata de radiatiile ultraviolete. In randul acestora se pot mentiona pe primul loc persoanele blonde sau roscate, cu pielea foarte alba, cu pistrui si alunite mari, cu forme neregulate. Pe de alta parte, nici persoanele satene cu pielea alba nu sunt ocolite de efectele radiatiilor solare primite in exces. Copiii, a caror piele este subtire si sensibila, pot fi afectati de arsuri solare in masura in care sunt expusi in perioadele de varf. Mare grija trebuie sa aiba si persoanele care iau medicamente fotosensibilizante, intrucat soarele poate provoca reactii adverse.
Remedii naturiste pentru arsuri solare
Arsurile solare, remedii naturisteCa prim tratament in cazul arsurilor solare putem aminti folosirea unor creme emoliente, cu efect calmant si administrarea de aspirina sau paracetamol. Pentru a nu ajunge la complicatii, medicii propun, pe langa limitarea expunerii la soare, si cateva tratamente naturiste pentru arsurile solare:

Comprese reci cu lapte sau ceai de musetel si galbenele;
Hidratarea pielii cu ulei de masline sau de levantica;
Bai cu apa calduta in care se adauga bicarbonat de sodiu;
Stergerea zonelor afectate cu ceai de soc;
Comprese cu aloe sau cu zeama de laptuci;
Aplicarea unui strat de iaurt care se indeparteaza dupa 15 minute si se repeta din trei in trei ore;
Amestecarea de malai si tarate de grau cu apa si aplicarea lor pe pielea afectata.
Folosirea unor comprese cu propolis.
Nu ezitati sa contactati medicul in cazul in care zonele afectate de arsuri solare se infecteaza sau aveti febra prea mare!
Contraindicatii in cazul arsurilor solare
Pentru a nu inrautati si mai mult situatia, incercati sa nu aplicati pe zonele afectate albus de ou, miere sau alte produse ce nu au fost testate anterior. Nu folositi gheata pentru a calma arsurile solare, deoarece aceasta poate produce reactii adverse din cauza diferentei de temperatura. Ungeti-va pielea cu o lotiune de protectie UV cu 30 de minute inainte de expunerea la soare.
Va indepartati de soare.
Multe persoane cred ca daca deja au arsuri solare, nu mai conteaza daca mai stau sau nu la soare. Nimic mai fals. Cu cat expunerea se prelungeste, cu atat efectele vor fi mai dezastruoase. Arsurile se pot mari si starea generala a organismului se poate inrautati.

Faceti un dus racoritor.
Pielea se va calma instant, dar pentru scurt timp.
Calmati-va pielea cu un gel pe baza de Aloe Vera, cu alte creme special create pentru calmarea arsurilor sau cu produse naturale, create in casa.

Hidratati-va pielea!
O piele arsa are nevoie de hidratare permanenta. Untul de cocos este ideal in astfel de situatii.
Otetul
Poate fi folosit in mai multe moduri: fie pulverizati otet direct pe portiunea afectata, fie aplicati comprese cu prosoape muiate in otet, fie faceti o baie cu apa la temperatura camerei, in care ati adaugat 2 – 3 cani de otet. Puteti folosi otet de mere, dar mai eficient este otetul din petale de trandafir si otetul de lavanda.
Ceaiul
Acidul tanic din ceai este un remediu excelent impotriva arsurilor solare. Folositi comprese cu ceai rece (tinut la frigider), obtinut din 4 – 6 pliculete de ceai. Pastrati pliculetele scoase din cana cu ceai si aplicati-le pe zonele cu arsuri, dupa ce, in prealabil, le-ati lasat sa se raceasca la temperatura camerei. O alta solutie este sa faceti o baie in care ati scufundat mai multe saculete de ceai.
Laptele
Compresele cu lapte sunt si ele eficiente. De asemenea, o baie calmanta, cu apa in care ati varsat 3 – 4 litri de lapte, este un remediu excelent pentru arsurile solare. Si vechea metoda cu masti de iaurt este foarte eficienta. Aplicati pur si simplu iaurtul direct pe suprafata arsa.
Aloe Vera
Dupa cum am mentionat deja, gelurile sau cremele cu Aloe Vera calmeaza foarte repede pielea arsa de soare. Daca aveti posibilitatea de a pastra in frigider frunze de aloe vera este si mai bine pentru a va calma cat mai repede arsurile.
Faina de ovaz
O baie de 30 de minute in apa rece, in care ati amestecat doua cani de faina de ovaz poate fi si ea un remediu calmant potrivit. Tot din faina de ovaz puteti face o crema naturala, amestecand-o cu oua crude. Se aplica direct pe portiunile arse de soare.
Bicarbonatul de sodiu
Faceti o baie de aproximativ 30 de minute in apa calduta, in care ati adaugat 2 cesti de bicarbonat de sodiu dizolvat. O varianta alternativa este sa pulverizati direct pe portiunile arse de soare o solutie obtinuta din trei parti de apa si o parte de bicarbonat de sodiu.
Uleiurile esentiale
Uleiul de lavanda si cel de musetel au efectele cele mai eficiente. Adaugati cateva picaturi intr-un pulverizator cu apa si pulverizati pe tot corpul sau adaugati 10 – 12 picaturi de ulei esential in baie. Folositi acest remediu cu prudenta in cazul copiilor. Feriti ochii si nu ingerati uleiurile!
Amidonul de porumb
Exista mai multe metode de folosire a amidonului pentru calmarea arsurilor solare. Cele mai uzuale sunt: - crema obtinuta prin amestecarea amidonului de porumb cu apa;- solutia din amidon de porumb si apa pulverizata pe corp;- o baie de jumatate de ora in apa in care a fost dizolvata o cana de amidon de porumb sau o jumatate de cana de amidon si o jumatate de cana de bicarbonat;- aplicarea directa a amidonului pe pielea arsa, dupa spalarea cu apa calduta.
Castravetii
Aplicati felii de castraveti direct pe pielea arsa. Daca vreti ca efectul sa fie mai mare, radeti castravetii si amestecati-i cu lapte, apoi aplicati solutia obtinuta pe portiunile arse.
Cartofii
Cartofii cruzi, rasi si aplicati direct pe piele (cu cat mai multa zeama) au un efect benefic asupra arsurilor solare.
Ouale
Se stie ca ouale crude, aplicate direct pe piele, fac minuni in cazul oricarui tip de arsura. Daca amestecati doua oua cu o lingurita de miere de albine si cu o lingurita de frunze de hamamelis.
Mierea de albine
Este un calmant excelent, daca este aplicata direct pe piele. Efect calmant are si solutia obtinuta din miere de albine si sirop de lamaie (patru parti miere si o parte sirop de lamaie) sau din miere de albine si lapte (in proportie egala).
Rosiile
Solutia obtinuta dintr-un sfert de cana de suc de rosii, amestecat cu o cana si jumatate de lapte batut este un calmant excelent. De asemenea, puteti aplica bucati de rosii direct pe zonele arse de soare sau puteti adauga 2 cani de suc de rosii in apa calduta in care faceti apoi o baie.
Mustarul
Mustarul poate fi folosit pe post de crema calmanta contra arsurilor. De preferinta folositi mustar de masa, fara condimente.
Muraturile
Compresele cu zeama de muraturi sunt si ele eficiente in combaterea efectelor neplacute ale arsurilor solare.
Capsunile
Piureul de capsuni, aplicat direct pe piele, este un remediu eficient pentru calmarea arsurilor.
Apa
Compresele cu apa rece si cuburile de gheata calmeaza foarte eficient zonele arse de soare. Pentru a spori efectul, adaugati un sfert de cana de zeama de lamaie in apa si pulverizati pe piele. De asemenea, consumul mare de apa este o metoda de a va hidrata pielea arsa de soare.
Untul de cacao
Aplicat direct pe zonele arse, calmeaza si hidrateaza. InfuziileLichidul obtinut in urma infuziei cu diverse plante calmeaza durerile, daca este pulverizat pe zonele cu arsuri. Plantele recomandate pentru infuzie sunt: laptucile, varza, menta, patlagina, frunzele de capsuni.

| lovecats123 a răspuns:

Sa iti spun cum am scapat eu de arsuri luna asta:m-am dat cu crema after sun si/sau iaurt, am facut dusuri reci

| NH4OH explică (pentru lovecats123):

Si acum ai pielea doar bronzata frumos? Fara roselile alea inestetice? Mersi.

| Clantza a răspuns:

Neata!
Cauta pe la farmacii Nivea After Sun SOS. A fost testata de mine, am avut arsuri serioase pe aproape toata suprafata pielii (eram obosit de la drum si am adormit pe plaja, proasta idee). Nu te scapa de usturime in totalitate dar ajuta sa treaca mai repede. Pe langa asta, dusuri cu apa rece pentru hidratarea pielii si Nurofen Forte daca chiar te enerveaza durerea (din nou, nu scapi de ea, dar o face mai suportabila).
Si pana-ti trece stai si tu in pielea goala daca nu suporti hainele pe tine, in 2 zile ar trebui sa fie mai bine.

| NH4OH explică (pentru Clantza):

Mersi. E mai ok la mine, nu e necesar sa stau fara haine pentru ca arsura este de la sutien in sus, adica pe piept si pe spate la fel. Ma descurc eu, vreau doar sa treaca roseala aia tampita deoarece pe fata si gat sunt alba pentru ca nu m-am bronzat deloc, iar pe gat si spate, putin si pe maini rosie.

| Gameplay_Cirus_1998 a răspuns:

Daca ai abuzat de statul la soare, stai o jumatate de ora intr-o cada cu apa putin calduta, mai mult rece decat calda, in care ai pus 250 g de bicarbonat de sodiu.