| mtw123 a întrebat:

Salut.
M-am ars la plaja pe piept abdomen spate și umeri și au început sa-mi apara niște bășicuțe și nu pot mișca mâinile mai deloc. Ma ustură și am dureri dese din insuportabile, ulterior și înțepături. Am luat un spray pentru arsuri de la bioderma. Credeți ca e suficient sau trebuie sa merg la un medic? Pot apărea complicații? Pe internet am citit ca se poate face cancer de piele. Ce sugestii aveți? Fără Glume. Este deja a2 a zi și parca e mai rau

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Yurisa a răspuns:

Recomand sa folosesti aloe vera, daca simti ca se agraveaza si nu exista semne de ameliorare, recomand sa vezi un specialist

| ziptrack a răspuns:

Folositi spirt de 3/4 ori pe zi sau chiar mai des. Spirtul ajuta la reglarea ph-ului pielii.

In 2/3 zile ar trebui sa scapati de arsuri iar data viitoare nu folositi nici o crema de plaja. Chiar daca credeti sau nu, trebuie sa stiti ca aceste creme favorizeaza de fapt atragerea undelor solare care ataca pielea.

Nimeni nu va spune aceste lucruri, pentru ca in spate e o intreaga industrie care face bani pe spinarea oamenilor creduli.

| mtw123 explică (pentru ziptrack):

Dimpotrivă, n am folosit nici o crema. Ma tem sa nu se agraveze din moment ce mi se părerea ca e din ce in ce mai rau

| MelissaAdela a răspuns (pentru ziptrack):

Lollll cică spirt. Ca să-l usture și mai tare sau ce?

| ziptrack a răspuns (pentru mtw123):

Probabil ca ati stat prea mult la soare din prima zi. Pe viitor, incercati sa va expuneti 1 prima zi pielea la soare maxim 30-45 minute, a 2-a zi 1h si dupa aia cresteti treptat expunerea la soare.

Credeti-ma pe cuvant, spirtul ajuta in orice situatie, in special in situatiile in care indiviul are arsuri destul de grave. In cazul arsurilor grave, se tine pielea cat mai mult in spirt. Ideea e ca spirtul ajuta la reglarea ph-ului pielii iar pielea se repara singura.

| MelissaAdela a răspuns:

Ia-ți o loțiune cu mentol și eventual încearcă să aplici și iaurt pe locurile afectate
Insănătoșire grabnică! :3