| qwerty1234 a întrebat:

Salut, m-am hotarat sa merg la sala insa mai am cateva intrebari minore. Am gasit pe youtube un video in care este prezentata o serie intreaga de exercitii pentru bodybuilding pentru cei de varsta mea in care sunt lucrate bicepsii, tricepsii, abdomen, piept, si muschii aia care formeaza V-ul, nu stiu cum se numesc. Seria asta de exercitii dureaza aproximativ 40-45 de minute dar in afara de asta ar trebui sa mai fac si cardio vreo 30 de minute. Seria aia de exercitii ar trebui sa o fac de 3 ori pe saptamana si cardio cam tot de atatea ori, intrebarea mea este: Cardio ar trebui sa fac in aceeasi zi in care imi lucrez muschii sau in alta zi? De ex.: sa fac totul luni, miercuri si sambata sau ar trebui sa fac luni-muschi marti-cardio miercuri-muschi joi-cardio, vineri-muschi, sambata-cardio? Care varianta ar fi mai buna? Apropo, am 16 ani, 72 de kg si 1.75 inaltime. *duminica iau fac pauza fara sa fac niciun fel de exercitiu.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| dragos9234 a răspuns:

Daca lucrezi muschii nu are rost sa faci exercitii cardio.
Lucratul muscilor este un fel de cardio mai intens, mult mai intens.

| Cosmin86 a răspuns (pentru dragos9234):

Nu chiar. Tot prin cardio arzi cele mai multe calorii + iti accelerezi metabolismul in ziua de antrenament. Cel mai recomandat e sa faci cardio imediat dupa antrenamentul cu greutati, dar nu exagerat, 15-20 de minute e suficient. Ele se completeaza unul pe altul, nu se inlocuiesc.

Spre ex. culturistii profesionisti se trezesc dimineata si fac 45 de minute cardio, asta am citit in MD ( muscular development ) si apoi dupa-masa au antrenamentul pentru masa musculara.

| AdyP20 a răspuns (pentru Cosmin86):

Numa prostii ii bagati omului in cap. Cardio cu greutati, esti tampit? Lui nu ii trebuie niciun fel de cardio pentru ca la inaltimea lui are o greutate normala.
Cardio dimineata si antrenament dupa-masa pentru masa musculara? Tu auzi ce spui? Apoi ori slabit ori luat in masa musculara. Cardio poti sa faci cat vrei daca nu te alimentezi cum trebuie n-o sa poerzi nu stiu ce din grasime. qwerty frate fa numa cum ti-am zis eu. 8-9 luni din an sa faci masa musculara si restul definire.

| Cosmin86 a răspuns (pentru AdyP20):

Http://www.cristianmargarit.ro/......u-greutati

Iar legat de ce ti-am zis, e vorba de Evan Centopani :
http://www.musculardevelopment.com/......opani.html

Citez :
"I think cardio is best first thing in the morning and/or at night before bed."

Si de acord, ca ai perioada de masa musculara si perioada de slabit, dar sa faci putin cardio ( 15 min de 3-4 ori / saptamana scuza-ma dar nu te termina, chiar te ajuta ) si in perioada de masa e ok. Nu esti culturist profesionist ca sa fi obsedat de orice detaliu.

| AdyP20 a răspuns:

Eu zic ca nu ar trebui sa faci cardio deloc. Du-te de 3 ori pe saptamana
Luni: piept-triceps-deltoid anterior si lateral
Miercuri: Picioare-abdomen
Vineri: Spate-biceps-trapez-deltoid posterior
Cauta pe youtube si o sa vezi exercitii. Recomand exercitii simple: Impins cu bara din culcat, Genuflexiuni, Ramat cu bara. Daca totusi consideri ca esti prea "gras" si vrei sa dai jos poti face 10 minute cardio inainte de antrenamentul propriu-zis. Multi ori zice sa faci dupa antrenament insa cardio e un mod bun de a te incalzi. Ai grija la alimentatie si somn sau nu vei avea progrese mari.