| ygrec25 a întrebat:

Mi-am facut un program de antrenament acasa pe care-l urmez de aprox. o luna.El este asa: Luni miercuri vineri : biceps 4 exercitii trapez 3 exercitii marti joi sambata : abdomen : fac un program 8 min abs how to have 6 pack triceps :3 exercitii fac doar 1 serie la toate grupele... e bun programul?

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

E acceptabil, dar eu l-as schimba. As incepe cu flexii cu bara dreapta din picioare, sunt exercitiul de baza pentru biceps. Apoi as face flexii cu gantere din plan inclinat, este exercitiul numit "stretching" si apoi flexii cu cotul pe genunchi sau la banca scott ( eu prefer la banca scott, lucreaza mai bine decat cu cotul pe genunchi ), daca nu faci sala si esti acasa poti improviza o banca scott cu spatarul unui scaun.

La triceps lasa un singur exercitiu de flotari ( sper ca le faci cu priza ingusta, ca altfel lucrezi pieptul ) si in loc de flotari cu picioarele pe pat poti sa te intinzi pe spate si sa faci extensii cu gantera ( cotul blocat, ridici doar din triceps ) si ultimul exercitiu tot un fel de flotari este happy
Fa intai cele 2 exercitii de flotari ( 3 serii la fieacre ) si apoi extensii cu gantera ( 4 serii ).

La umeri baga si fluturari laterale ( poti sa le faci stand jos ) si vezi ca nu exista "fluturari in fata", ci "ridicari frontale cu gantera" tongue

Si da, programul dat de tine e bun, vezi sa faci si indreptari cand lucrezi spate.

Dar ai o dieta corespunzatoare pentru masa musculara? happy

Dar vezi ca la 13 ani nu o sa faci prea multi muschi, corpul nu produce suficient testosteron si hormon de crestere.

15 răspunsuri:
| iefsul a răspuns:

Hm la 13 ani ai putea face exerciti de forta si fara gantere si mai ce stiu ce ai putea face exerciti cu o minge medicinala, extensor tractiuni si 2 zile pe saptamana iti ajunge nici sistemul osos nu este inca destul de tare dar nu mai zic coloana vertebrala sa nu te alegi cu o scolioza pe la varsta de 30 de ani daca nu faci exercitii pentru spate corect coloana incet incet incepe sa se deformeze asadar mai bine consultate cu un instructor sau antrenor.si nu mai cere sfaturiile unora sau altora de pe aici caci nici ei nu stiu

| Cosmin86 a răspuns:

Cu 3 exercitii si doar o serie nu o sa ai rezultate.
La grupele mici ( biceps, triceps, umeri, etc. ) 3 exercitii a cate 3-4 serii cu pauze de maxim 90-120 de secunde intre ele ( cu cronometru ) da cel mai bine rezultate.

De curiozitate, la biceps triceps si umeri, ce exercitii faci?

| ygrec25 explică (pentru Cosmin86):

Dar programul de mai sus e bun?

biceps:
flexii hammer...
flexii cu cotul pe genunghi...
ridicari de gantere cand stau jos...

triceps:flotari
flotari cu picioarele pe pat
si
stau cu mainile pe un scaun si cu picioarele pe altul si ma las in jos iar apoi ma ridic

umeri:fluturari in fata si in spate de gantere

| Cosmin86 a răspuns (pentru ygrec25):

E acceptabil, dar eu l-as schimba. As incepe cu flexii cu bara dreapta din picioare, sunt exercitiul de baza pentru biceps. Apoi as face flexii cu gantere din plan inclinat, este exercitiul numit "stretching" si apoi flexii cu cotul pe genunchi sau la banca scott ( eu prefer la banca scott, lucreaza mai bine decat cu cotul pe genunchi ), daca nu faci sala si esti acasa poti improviza o banca scott cu spatarul unui scaun.

La triceps lasa un singur exercitiu de flotari ( sper ca le faci cu priza ingusta, ca altfel lucrezi pieptul ) si in loc de flotari cu picioarele pe pat poti sa te intinzi pe spate si sa faci extensii cu gantera ( cotul blocat, ridici doar din triceps ) si ultimul exercitiu tot un fel de flotari este happy
Fa intai cele 2 exercitii de flotari ( 3 serii la fieacre ) si apoi extensii cu gantera ( 4 serii ).

La umeri baga si fluturari laterale ( poti sa le faci stand jos ) si vezi ca nu exista "fluturari in fata", ci "ridicari frontale cu gantera" tongue

Si da, programul dat de tine e bun, vezi sa faci si indreptari cand lucrezi spate.

Dar ai o dieta corespunzatoare pentru masa musculara? happy

Dar vezi ca la 13 ani nu o sa faci prea multi muschi, corpul nu produce suficient testosteron si hormon de crestere.

| Diabl0 a răspuns:

Nu prea e bun, lucreaza doar o singura zona, nu toate mereu. De exemplu: Luni, brate si umeri. Miercuri, piept, spate. Vineri, picioare si abdomen.

PS: Daca nu mananci nu faci nimic, mancarea e baza, baga tot ce prinzi in special carne de pui, carne, si din astea bogate in proteine.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Diabl0):

Piept si spate in aceeasi zi? cum lucrezi tu 2 grupe mari in aceeasi zi?
Doar pentru spate eu aloc o sedinta intreaga de antrenament, ai nevoie de 50-60 de minute ca sa lucrezi spatele, deoarece e o grupa mare si are nevoie de multe excercitii ( tractiuni, ramat, indreptari )

| Diabl0 a răspuns (pentru Cosmin86):

Eu nu merg la sala, ti-am dat un exemplu =D

| Cosmin86 a răspuns (pentru Diabl0):

Se vede, nu mai da exemple proaste

| Diabl0 a răspuns (pentru Cosmin86):

Te-ai trezit si tu zeule? Taci!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Diabl0):

Daca esti ala din poza imi imaginez de ce spui asemenea tampenii. Si daca dai sfaturi tampite se gasesc destui copiii pe aici sa le urmeze, asa ca informeaza-te inainte sa vorbesti aiureli.

| Diabl0 a răspuns (pentru Cosmin86):

Vreeam sa il ajut cu un exemplu, da tu; Batman, Batman!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Diabl0):

Da, intamplator am cativa ani de experienta si stiu ce se poate intampla de la sfaturi proaste.

si scoate-l pe emo ala distrus din poza, arata ca dracu, firav si negru

| ygrec25 explică (pentru Cosmin86):

In loc de flexii pe plan inclinat as putea face altceva ca nu am plan inclinat acasa...
si care sun alea 2 tipuri de flotari?

| Cosmin86 a răspuns (pentru ygrec25):

Da, flexii alternative stand jos, pe un scaun. important e sa ti cotul fix si sa ridici greutatea doar din biceps.

Pentru triceps :
- flotari cu priza ingusta ( la latimea umerilor )
- flotari la banca, cum ai scris tu mai sus : "stau cu mainile pe un scaun si cu picioarele pe altul si ma las in jos iar apoi ma ridic"
- extensii cu gantera stand pe spate, cotul blocat, ridici doar din triceps, cobori gantera pana langa obraz si apoi o ridici doar din triceps

| ygrec25 explică:

Am 13 ani

| ygrec25 explică (pentru ygrec25):

Luni : piept si biceps.
marti : pauza.
miercuri : spate si triceps.
joi : pauza.
vineri : abdomen si picioare.
sambata : pauza.
duminica : umeri si trapez.

m-am interesat si l-am gasit pe asta...