| Andri123 a întrebat:

M-am înțepat în jurul orei 22:30 intr-un cui ruginit.A curs foarte mult sânge, unde soseta mea era plină de sânge. Nu am avut spirt atunci la indemana si abia la ora 01:00 mi-am dat cu un parfum si am curățat rana.Doar mi-a taiat putin pielea.La 14 ani am facut acel vaccin si de atunci au trecut 4 ani unde am inteles ca valabilitatea este de 10 ani.O sa merg in aceasta dimineata la Spital sa imi fac iar un vaccin si vreau sa va intreb daca are ceva daca ma duc la ora aia sau daca costa ceva, din cate am inteles este gratuit.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Trebuia să te duci imediat...
Eu spălam zona cu apă și săpun, dezinfectam cu betadina (nu cu parfum) și mă duceam la spital (la Urgență), imediat.
Eu știam că antitetanosul îți asigură protecția timp de cinci ani, nu mai mult. Ar fi bine să întrebi medicul.

2 răspunsuri:
| NExT69 a răspuns:

Fa-ti un vaccin antitetanos. E mai sigur. Am vazut om la 62 de ani care a murit cu zile din cauza unui cui ruginit. Dupa ce a stat in spital doua saptamani a decedat. Iar doctorii au ajuns la concluzia postmortem ca nu avea acel vaccin facut.

Posts: 13, 294
Înscris: 25.04. 2006
Vaccinul antitetanos este "valabil" 10 ani. Dar verifica daca l-ai facut intr-adevar, este scris in fisa ta imunionologica

Eee, evident ca e mai comod sa stai linistit acasica pe canapea, sperand ca totul va fi ok.
Acum mai e o parte cu acel cui: infectia.
Daca nu ai curatat corespunzator zona s-ar putea sa ai probleme, (mai ales daca e in talpa...).
Uita-te daca sunt niste dungi rosii iesind dinspre punctul ala, daca exista asa ceva eu stiam ca inseamna ca se infecteaza.

Daca ti-am spus prostii scuze, n-am nici o calificare in domeniu.
Dar cel putin sper ca ti-ai facut o idee, multa sanatate! big grin

| Andri123 explică (pentru NExT69):

Apreciem daca chiar tu scriai acest mesaj, am fost la doctor.Am văzut mesajul asta si pe alte situri