| anonim_4396 a întrebat:

M am lasat de fumat de o luna deoarece m am apucat de sala. Daca fumez 1-2 tigari pe saptamana imi afecteaza sala cu ceva?
Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Dacă e vorba de 1.2, nu este problemă, să nu fie 10 pe zi. Dacă faci sport de performanţă corect ar să nu fumezi.Dar ştiu şi sportivi care fumează ponderat şi nu ia afectat în performante.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da. tutunul afecteaza respiratia si deci oxigenarea muschilor. Lasa-te pana nu e prea tarziu. Eu am fumat 39 de ani si-mi pare extraordinar de rau.

| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

Prietene avem mentalitati diferite; eu fumez de 6 luni ( corect fiind am fumat ), si mi place la nebunie. tigara ma leaga de niste amintiri extraordinare ( eu fiind si in liceu ). acum nu mai fumez de o luna ( dupa cum am specificat si in intrebare ) si ma intrebam ce ar fi daca as fuma 1 -2 tigari pe saptamana.

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

In primul rand nu sunt "prietene'cu tine. Banuiesc ca daca am zis ca am fumat 39 ani intelegi nu sunt de-o seama cu tine. In al doi-lea rand daca nu vrei nu cere sfatul. Toti iti spun sa te lasi si tu crezi ca esti mai destept.

| darrio2007 a răspuns:

Va trebui sa alegi.Intre sala si fumat.La una din ele va trebui sa renunti.

| mona a răspuns:

Chiar 2 tigari nu cred ca afecteaza cu ceva

| cryssu2008 a răspuns:

Daca tot te-ai lasat de fumat pentru sala, ce rost are sa te "murdaresti" cu 1-2 tigara pe saptamana? Eu zic ca daca ai putut pana acum, vei reusi si de acum incolowinking

| akka4 a răspuns:

Nu poti sa spui ca te-ai lasat de fumat, dar fumezi 1-2 tigari pe zi...
Asa am fost si eu; ziceam ca le las dar mai bagam cate una asa pe zi, pana incepeam iar cu pachete.
Si da, te afecteaza la sala fumatul. Eu de exemplu faceam si fac inot. Cat timp am fumat oboseam imediat; si cand urcam scarile sa intru in casa oboseam.
Dar iti pot spune ca de cand le-am lasat (definitiv), se cunoaste diferenta.
Eu te sfatuiesc mai bine sa le lasi si te anunt ca primele 2-3 sau chiar 4 luni(depinde cat fumai si de cat timp), le vei duce dorul grav laughingwinking... Dar merita incercat.

Răspuns utilizator avertizat
| PickUp a răspuns:

Da afecteaza plamanii si cresterea muschiilorwinking Mai bine lasate de fumat si apucate de sala(Mai sanatoasa sala pentru tot corpu tau) Funda plz

| Cosmin86 a răspuns (pentru PickUp):

Mai bine invata sa scrii corect si sa nu mai cersesti funde ca un copil mic

| Alexandru_George_2002 a răspuns:

Doar daca fumezi cu cateva zeci de minute sau o ora inainte de sala, dupa nu are nici o problema, si da afecteaza pentru ca iti face ceva la sange nu stiu exact ce si iti da o stare de "lene"